MENU
klinika

Merkel e shqetësuar

“Liritë demokratike anembanë globit po sulmohen”

21.10.2018 - 16:21

Angela Merkel dhe udhëheqësit e tjerë evropianë flasin për faktet rreth vdekjes së Jamal Khashoggi

Kancelarja gjermane Angela Merkel  nuk është e vetmja nga udhëheqësit europianë që ende  nuk e  besojnë versionin e Arabisë Saudite për mënyrën se si dhe pse u vra kritiku i qeverisë Jamal Khashoggi.

Ndërsa presidenti amerikan Donald Trump e quajti përgjigjen saudite dhe pranimin se Khashoggi u vra në konsullatën e tij në Stamboll një “hap të mirë”, Merkel e quajti ngjarjen “të tmerrshme”  dhe vrasjen e gazetarit  tij si një paralajmërim se liritë demokratike po sulmohen anembanë globit.

“Ata ende nuk janë të qartë dhe natyrisht që ne kërkojmë që ata të qartësohen tha Merkel në një konventë rajonale të partisë së saj të Bashkimit Kristian Demokratik të shtunën në Gjermaninë Lindore.

Qëndrimi i saj mbështetet në të gjithë rajonin. Bashkimi Evropian kërkoi që hetimi të kryhet me më shumë transparencë, Kryeministri danez Lars Lokke Rasmusen tha se nuk ishte i bindur nga version i Arabisë Saudite se Khashoggi vdiq gjatë një “zënke” në konsullatë etj.

“Fakti që sauditët vetëm para pak ditësh na konfirmoi se ai vdiq, dhe më parë këmbëngulnin se ai u largua nga konsullata i  gjallë, tregon se nuk na është thënë e vërteta e plotë dhe ne duhet të këmbëngulim për këtë” tha Rasmussen në Kopenhagë pas bisedimeve me homologun e tij holandez Mark Rutte.

Rutte dhe Rasmusen thanë se do të mbështesin një hetim mbi vdekjen e gazetarit nga Kombet e Bashkuara dhe fuqitë e tjera perëndimore.

Në Uashington, Kryetari i Marrëdhënieve të Jashtme të Senatit Bob Corker të Tenesi vuri në dukje se Senati ka kërkuar një hetim nga qeveria e SHBA. Ai tha në një deklaratë se sauditët “mund t’i nënshtrohen hetimit të tyre, por administrata e SHBA duhet të bëjë vetë përcaktimin e saj të pavarur dhe të besueshëm të përgjegjësisë për vrasjen e Khashoggi”.

Me BE që po sulmohet nga populistët, Merkel u tha delegatëve të partisë së saj në shtetin e Turingisë se detyra e CDU është të ngritet në këmbë për forcat nacionaliste që duan të shkatërrojnë ose dobësojnë Bashkimin Evropian, duke përfshirë zgjedhjet e Parlamentit Europian në vitin e ardhshëm.