MENU
klinika

Video nga ngjarja

“Me zë dhe figurë” kur ekstremisti grek qëllon policinë

29.10.2018 - 21:29

Pas vrasjes së ekstremistit grek Konstantinos Kaçifa, i cili mësohet të ketë hapur zjarr mbi efektivët e policisë së Gjirokastrës, u përfolën dy versione të ndryshme të ngjarjes, ai shqiptar dhe ai grek.

Por së fundmi rezulton prania e një videoje si provë pamore e cila konfirmon se si ka rrjedhur ngjarja në një farë mënyre, teksa shfaqet momenti kur ekstremisti grek Konstantinos Kaçifa hapi zjarr mbi efektivët e policisë së Gjirokastrës mesditën e djeshme.

Bazuar në pamjet e videos së siguruar nga Report Tv, imazhet vijnë nga brenda lokalit të fshatit Bularat.

Në video shihet ekstremisti grek i veshur me uniformë ushtarake dhe që qëllon në drejtim të automjetit ku është vendosur patrulla e policisë së Gjirokastrës.

 

kacifa-politikani grek thirrje nxitese-konica.al
kacifa-politikani grek thirrje nxitese-konica.al

Në këtë mënyrë konfirmohet se Kaçifa nuk ka qëlluar në ajër, por në drejtim të policisë, por fatmirësisht nuk mbeti asnjë i lënduar, ndërsa janë terrorizuar edhe banorët.

Kliko këtu për Videon nga ngjarja

Detajet që duhen veçuar në video supozohet të jenë dy:

-lidhur me armën që greku përdori në ngjarjen e djeshme.

Një automatik i modifikuar me dylbi, që ka brenda shënjestrën holografike, e cila është një pajisje ushtarake që e përdor edhe NATO, dhe që tregon se agjë nuk është rastësore por e përgatitur.

-lidhur me pretendimin e ngritur nga grekët se ushtari u vra për flamur.

Ndërkohë sikurse vihet re në video Kaçifa, teksa qëllonte me një armë ushtarake moderne nuk kishte asnjë flamur në dorë, por kallashnikov.

bularat-konica.al
bularat-konica.al

Flamujt grek nuk janë prekur dje në fshatin Bularat, por përkundrazi janë valëvitur normalisht.

Pas sulmit fillimisht në qendër të fshatit, ushtari grek u arratis në malin e fshatit Bularat, ndërsa pas rrethimit nga RENEA nuk pranoi që të dorëzohej, por u kundërpërgjigj me breshëri ndaj efektivëve duke u ekzekutuar.