MENU
klinika

Tensionohen marrëdhëniet

Për çfarë po e fajëson Franca Iranin?

03.10.2018 - 10:44

Zyrtarët francezë thonë se ministria e Inteligjencës së Iranit ishte pas një komploti për të bombarduar një tubim të grupeve të opozitës iraniane në Paris në qershor.

Irani këmbëngul se komploti i dyshuar është një trillim, por ka bërë thirrje për bisedime. Të martën, policia në qytetin francez të Dunkirkut bastisi një qendër muslimane  që ka lidhje të ngushta me Iranin. Ata bënë disa arrestime dhe ngrinë pasuritë e grupit.

Më 30 qershor, mbështetësit e opozitës iraniane u mblodhën në Paris për një takim të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI). Mes të ftuarve ishin edhe politikanët amerikanë Newt Gingrich, një ish-kryetar i Dhomës dhe Rudy Giuliani, avokati i Presidentit Donald Trump.

NCRI konsiderohet të jetë krahu politik i grupit disident Morxhiden e Khalq (MEK), të cilin Irani e ka caktuar si organizatë terroriste.

Më vonë doli se dy shtetas belgë me prejardhje iraniane, të njohur si Amir A dhe Nasimeh N, u arrestuan nga policia për posedimin e gjysmë kilogramëve  eksplozivë dhe një detonator.

Në një seri bastisjesh të bashkërenduara, një burrë tjetër, i identifikuar vetëm si Merhad A, u arrestua në Paris dhe akuzohej se ishte bashkëpunëtor.

Një diplomat iranian i vendosur në Austri, Assadollah Assadi, u arrestua gjithashtu nga policia në Gjermani. Prokurorët gjermanë thonë se ai është një agjent zbulimi i cili ka takuar ekipin e si Amir A dhe Nasimeh N në Luksemburg, ku ai urdhëroi sulmin dhe dorëzoi eksplozivët.

Austria e hoqi atë nga statusi i tij diplomatik pas arrestimit të tij dhe Assadi tani përballet me ekstradimin nga Gjermania në Belgjikë për ndjekje penale.

Çfarë thotë Franca?

Të martën, qeveria franceze tha se besonte se ministria e inteligjencës iraniane ishte pas komplotit.

U njoftua se po ngrinte gjithë pasurinë e dy të dyshuarve të Inteligjencës iraniane, që besohet të ishin z. Assadi dhe Said Hashemi Moghadam.

Në një deklaratë të përbashkët, ministrat e brendshëm francez, të huaj dhe të ekonomisë thanë: “Ky akt nuk mund të mbetej pa përgjigje.Në marrjen e këtij vendimi, Franca thekson vendosmërinë e saj për të luftuar kundër terrorizmit në të gjitha format e saj, veçanërisht në territorin e saj.”

Teherani përsëri mohoi përfshirjen, duke thënë se komploti i supozuar ishte “i projektuar nga ata që duan të dëmtojnë marrëdhëniet e Iranit me Francën dhe Evropën”.

“Ne i mohojmë akuzat dhe kërkojmë lirimin e menjëhershëm të diplomatit italian”, thuhej në një deklaratë të ministrisë së jashtme.

Por, më vonë, zëdhënësi i ministrisë Bahram Ghasemi bëri thirrje për bisedime me Francën për të sqaruar çdo “keqkuptim”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kundërshton "Ligjin e më të fortëve"

Edhe Makron kundër Trump…

Deklarata e ministres franceze

A mund të mbështetet Franca tek SHBA?