MENU
klinika

Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

27.10.2018 - 13:05

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Jim Mattis u ka thënë udhëheqësve arabë se Rusia nuk mund të zëvendësojë Shtetet e Bashkuara në Lindjen e Mesme, pas ndërhyrjes ushtarake të Moskës në Siri.

“Prania e Rusisë në rajon nuk mund të zëvendësojë angazhimin e qëndrueshëm dhe transparent të SHBA në Lindjen e Mesme,” tha Mattis më 27 tetor në një takim në kryeqytetin Bahrain, Manama.

Më vonë, Presidenti rus Vladimir Putin do të marrë pjesë në një samit në Stamboll me udhëheqësit e Francës, Gjermanisë dhe Turqisë për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme politike për luftën civile shtatëvjeçare në Siri.

Rusia mbështet regjimin e presidentit sirian Bashar al-Asad. Turqia mbështet rebelët që kërkojnë të rrëzojnë udhëheqësin sirian.

Mattis tha në konferencën vjetore të sigurisë në Diamantin Manama në Bahrein se mbështetja e Iranit për regjimin sirian së bashku me vetot e përsëritura të Rusisë për rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, është arsyeja kryesore se pse Assad mbetet në pushtet.

Mattis paralajmëroi gjithashtu se incidentet si vrasja e gazetarit saudit Jamal Khashoggi prekin stabilitetin e Lindjes së Mesme dhe se Shtetet e Bashkuara do të merrnin masa shtesë ndaj atyre që ishin përgjegjës.

Khashoggi, 59 vjeç, një kolumnist i Uashington Postit, ishte kritik ndaj sundimtarëve sauditë. Ai u zhduk pasi hyri në Konsullatën Saudite në Stamboll më 2 tetor për të marrë disa dokumente.

Turqia pretendon se një grup 15-anëtarësh është dërguar për të vrarë gazetarin.Arabia Saudite ka thënë se ka arrestuar 18 persona në lidhje me vrasjen e Khashoggi.

Prokurori publik i Arabisë Saudite tha më 25 tetor se vrasja e Khashoggi ishte e paramenduar, duke ndryshuar deklaratat zyrtare të mëparshme se vdekja e tij ishte e paqëllimshme.

“Shtetet e Bashkuara nuk tolerojnë këtë lloj veprimi të pamëshirshëm”, tha Mattis në takimin në Manama. “Dështimi i çdo kombi për t’iu përmbajtur normave ndërkombëtare dhe sundimi i ligjit shkatërron stabilitetin rajonal në një kohë kur është më së shumti e nevojshme,” shtoi ai.

Sekretari i Shtetit i SHBA-së Mike Pompeo këtë javë njoftoi lëvizje kundër 21 Sauditëve për të revokuar vizat e tyre pas vrasjes së Khashoggit. “Sekretari i Shtetit ka tërhequr tashmë vizat dhe do të marrë masa shtesë,” tha Mattis.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka kërkuar ekstradimin e 18 shtetasve sauditë të cilët autoritetet thonë se ishin të përfshirë në vrasjen e Khashoggi. Erdogan gjithashtu i ka bërë thirrje Arabisë Saudite që të zbulojë vendndodhjen e trupit të Khashoggi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN