MENU
klinika

Blerja e S-400-ës

‘Xhelozia’ ndaj Rusisë, SHBA dënon rëndë Indinë

11.10.2018 - 10:04

Presidenti amerikan Donald Trump ka se India së shpejti do të zbulojë vendimin e tij për sanksionet ndëshkuese, pasi India nënshkroi një marrëveshje prej 5 miliardë dollarësh për të blerë sistemin e mbrojtjes ajrore S-400 shumë të çmuar nga Rusia.

India dhe Rusia nënshkruan një kontratë për sistemin e mbrojtjes ajrore S-400 të Rusisë, të premten e kaluar gjatë vizitës së Presidentit Vladimir Putin. Ky veprim e bën Indinë një objektiv për sanksionet e SHBA-së, në kuadrin e zbatimit të kundërshtimit të kundërshtarëve të Amerikës përmes aktit të sanksioneve (CAATS).

I pyetur për marrëveshjen midis Indisë dhe Rusisë, Trump iu tha gazetarëve të Shtëpisë së Bardhë, “India do ta shikojë, apo jo?”

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo ishte gjithashtu aty kur Trump iu përgjigj pyetjes për sanksionet e CAATSA. Pompeo ishte planifikuar të takohej më vonë me presidentin. Ai dhe sekretari i mbrojtjes James Mattis kishin argumentuar më parë rastin për të hequr dorë nga India.

I pyetur për reagimin e SHBA ndaj sfidës së New Delhit të mërkurën, Trump tha se do të vijë shpejt. “Ju do ta shikoni. Më herët sesa mendoni, “tha ai.

India është kombi i tretë i huaj që ka blerë sistemin e armëve pas Kinës dhe Turqisë. Administrata Trump vendosi trupin e prokurimit ushtarak kinez dhe kreun e saj nën sanksione financiare për blerjen e armëve ruse, por është ende për të dhënë ndonjë veprim ndëshkues kundër Ankarasë.

S-400 është një sistem raketash mbrojtës. Ai është i njohur si sistemi më i avancuar i mbrojtjes, i aftë për të shkatërruar bomba, avionë, raketa në një distancë prej 380 km. S-400 është një version i përmirësuar i sistemeve S-300. Sistemi i raketave, prodhuar nga Almaz-Antey, ka qenë në shërbim në Rusi që nga viti 2007.

Sipas fjalëve të Shefit të Forcave Ajrore BS Dhanoa, S-400 do të ishte si një “përforcues” në krahun e Forcave Ajrore Indiane (IAF). India duhet të jetë e pajisur mirë për të përballuar kërcënimet fqinje.

Pakistani ka më shumë se 20 skuadra luftarake. Kina ka 1,700 luftëtarë, duke përfshirë 800 luftëtarë 4-Gen. Ndërsa mungesa e skuadrave të luftëtarëve ka ndikuar rëndë përpjekjet e Forcave Ajrore Indiane për tu përballur me armiqtë.

“Asnjë vend nuk po përballet me llojin e kërcënimit me të cilin përballet India. Synimet e kundërshtarëve tanë mund të ndryshojnë brenda natës. Duhet të barazohemi me nivelin e forcës së kundërshtarëve tanë”, tha shefi i Forcave Ajrore Indiane, në një konferencë shtypi këtë javë.