MENU
klinika

Temat e diskutimit

Tsipras një takim me Putin, çfarë do të thuhet?

08.10.2018 - 09:29

Një takim me rëndësi pritet të realizohet në 12 dhjetorin e këtij viti, midis dy liderave të shtetit rus dhe tij grek.

Putin i ka drejtuar kryeministrit grek Aleksis Tsipras, një ftesë zyrtare për një vizitë në Moskë dhe më tej një takim me të.

Takimi mësohet të jetë i një rëndësie të veçantë, pasi nga njëra anë është një përpjekje për shërimin e plagëve të hapura në marrëdhëniet greko-ruse, pas dëbimit të disa diplomateve nga të dy palët, dhe nga ana tjetër do të japë sinjalin për një periudhë të re miqësie mes dy vendeve.

putin-tsipras-konica.al
putin-tsipras-konica.al

Athina dëboi diplomatët rusë, vetëm 4 muaj më parë duke i akuzuar se u përpoqën të minonin marrëveshjen e Athinës me Shkupin për emrin e Maqedonisë.

Përveç kësaj, Greqia akuzoi Rusinë se po bëhet aleate e Turqisë kundër Perëndimit dhe Greqisë, duke i kërkuar Moskës respekt dhe marrëdhënie të barabarta.

Nga ana tjetër Rusia u përgjigj në të njëjtën mënyrë duke dëbuar nga Moska gjithashtu një numër të njëjtë diplomatësh.

Kohët e fundit kryeministri Tsipras dhe qeveria e tij kishin fituar një përkrahje jashtëzakonisht të madhe nga Uashingtoni.

putin-tsipras-konica.al
putin-tsipras-konica.al

Misionet diplomatike kanë punuar për të realizuar edhe këtë takim të udhëheqësit grek me presidentin rus, duke planifikuar madje edhe agjendën e diskutimeve që do të përkufizojnë të ardhmen e bashkëpunimit dypalësh.

Ajo përmban marrëdhëniet mes dy vendeve dhe bashkëpunimin në sektorët e tregtisë, lundrimit, turizmit, energjetikës.

Ky takim e vë theksin edhe te zhvillimet rajonale dhe çështjet kombëtare, si marrëdhëniet greko-turke dhe problemi i Qipros.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Flet Sekretari amerikan i Mbrojtjes

Rusia, një rrezik i shtuar për Maqedoninë”