MENU
klinika

Fakte

Ushqimi i darkës ndikon në gjumin tuaj!

22.10.2018 - 15:39

A do të dëshironit ju që të merrnit ushqimet e duhura që t’ju ndihmonin për një gjumë të shëndetshëm?

Dhe në qoftë se i dinit se cilat ushqime do ta pengonin gjumin tuaj të qetë, a nuk do të ishte mirë t’i shmangnit ato? Tani është shansi juaj për të mësuar se cilat ushqime duhet të hani dhe cilat duhet të largoni për një gjumë të mirë gjatë natës.  Ne të gjithë kemi dëgjuar për aftësinë e qumështit të ngrohtë për të na çuar në ëndrra. A e dini pse kjo është e vërtetë?

Qumështi dhe produktet e tij përmbajnë triptofan, një substancë që stimulon gjumin. Burime të tjera të mira përfshijnë arrat dhe farat, bananet, mjaltin dhe vezët.

Ushqime të pasura me karbohidrate ndihmojnë në rritjen e triptofanit në gjak. Pra, disa ushqime të mira në mbrëmje mund të përfshijnë një tas me drithëra dhe qumësht, arra, ose bukë dhe djathë.

Nëse keni pagjumësi, një ushqim i vogël në stomak mund t’ju ndihmojë të flejë. Por mbajeni mend vetëm një vakt i vogël. Një vakt i rëndë do ta rëndojë sistemin tuaj të tretjes, duke ju dhënë një ndjesi të pakëndshme dhe nuk ju ndihmon që të flini gjumë.

Ju duhet që të limitoni marrjen e ushqimeve me shumë kalori në darkë sepse hulumtimet tregojnë se njerëzit që shpesh hanë këto ushqime fitojnë peshë dhe ciklet e tyre të gjumit kanë tendencë për t’u prishur.

Nuk është çudi që një filxhan kafeje në mbrëmje mund të prishë gjumin tuaj. Edhe kafeina e moderuar mund të shkaktojë shqetësime gjumi.

Por mos harroni për burime më pak të dukshme të kafeinës, si çokollata, koka-kola dhe çaji. Për gjumë më të mirë, hiqni gjithë kafeinën nga dieta juaj 4 deri 6 orë para gjumit.

Medikamentet ne recetë që mund të kenë kafeinë në to, si ato që përfshijnë qetësuesit për dhimbje, pilula për humbje në peshë, diuretikë dhe ilaçet për të trajtuar të ftohtin. Këto dhe medikamente të tjera mund të kenë as më pak apo më shumë kafeinë se sa përmbahet në një filxhan kafe.

Kontrolloni etiketën e barnave të papërshtatshëm ose të fletës së informacionit të medikamenteve me recetë, për të parë nëse mjekimi juaj ndërhyn në gjumin tuaj ose mund të shkaktojë pagjumësi.

Alkooli mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt, por nuk mund të flini mirë, shpesh rrini zgjuar, duke u rrotulluar andej-këtej, madje edhe duke pasur dhimbje koke, djersitje natën dhe ankthe.

Do të ndihmonte nëse pinit nga një gotë uji, për çdo gotë alkooli që keni pirë, për të holluar efektet e alkoolit. Por për një gjumë të mirë të natës, është më mirë të shmangësh alkoolin 4 deri 6 orë para gjumit.

Shtrirja me një bark të plotë mund të krijojë ndjesi të pakëndshme, pasi sistemi i tretjes ngadalësohet kur fle. Ajo gjithashtu mund të çojë në urth, ashtu si edhe kuzhina me erëza.

Nëse do të keni një darkë të rëndë, planifikoni që ta keni mbaruar të paktën 4 orë para gjumit. Proteinat janë të mrekullueshme gjatë ditës. Por jo aq shumë kur jeni gati për shtrat.

Është më e vështirë të tretet dhe përmban tirozinën e aminoacideve, e cila nxit aktivitetin e trurit. Kështu shmangeni ushqimin me proteina të larta përpara kohës së gjumit dhe zgjidhni një copë djathi të vogël që është më miqësore me gjumin.

Qëndroni të hidratuar gjatë gjithë ditës, por ndërpriteni disa orë para gjumit sepse ndryshe do të ngeleni në tualet gjithë natën. Edhe nëse është një nga mënyrat tuaja të preferuara për t’u çlodhur, pirja e duhanit nuk është një ide e mirë – natën ose ditën.

Nikotina është një nxitës, me efekte të ngjashme me kafeinën. Shmangni pirjen e duhanit para gjumit ose nëse zgjoheni në mes të natës. Mund të jetë e vështirë, por ia vlen.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN