MENU
klinika

Këshilla

11 gjërat që femrat me flokë të bukur bëjnë  çdo ditë

10.11.2018 - 11:33

Nëse jeni vazhdimisht lakmuese e flokëve të përkryer, largohuni nga të gjitha ato trajtime të çmendura të modës që më shumë dëmtojnë portofolin tuaj sesa të trajtojnë flokët. Në  vend të kësaj, merrni disa zakone të përditshme që do të bëjnë ndryshime. Kemi pyetur stilistët më të mirë për të derdhur sekretet e tyre mbi gjërat që femrat  me flokë fantastike bëjnë çdo ditë dhe këtu është lista e tyre – cdo gjë që mund ta  bëni nga komoditeti i shtëpisë tuaj.

1.Shmangni  stilimet me temperaturë të lartë sa më shumë të jetë e mundur.

Por le të jemi të ndershëm, duhet t’i përdorësh ndonjëherë. Michael Dueñas, hairstylist i famshëm dhe themelues i “Hair Room Service”, rekomandon bikutinat, të cilat janë të butë në flokë dhe nuk merrni shumë nxehtësi, pasi ato nxehen vetëm me avull. Por nëse ju duhet patjetër  të përdorni mjete të nxehta (tharëse , pjastër apo mashë të nxehtë) për të stiluar flokët, përdorni gjithmonë një mbrojtës kundër nxehtësisë.

  1. Gjithmonë flini në jastëk të butë.

Jastëku  nuk do të shkurtojë majat  e flokëve nëse  flini  në pëlhurën e pambukut, dhe në këmbim do të keni  flokë më  të rregullt .

 

  1. Mbani flokët të pastër.

Ne jemi të sigurtë që keni dëgjuar shumë për lëvizjen No Poo (në thelb nuk shampooing flokët për të ruajtur vajrat tuaja natyrore), por Cristophe Salloni Neëport Beach pronari Scott Fontana ju nxit të bëni të kundërtën. “Përderisa përdorni produkte cilësore, mund të përfitoni nga larjet më të shpeshta, shpjegon ai. ” Kështu pakësoni majat e ndara, i jepni lagështi dhe i jepni  flokëve një pamje të rregullt dhe të pastër.”

Këshillohet që  flokët të lahen çdo ditë nëse jetoni në një qytet me ndotje ose lagështi, nëse jetoni në një mjedis rural  dhe me ndotës ose në  një klimë veçanërisht të thatë.

4.Mos harroni  kurrë  hidratuesin.

Lëkura e kokës ka nevojë për lagështi dhe hidratim ashtu si lëkura në fytyrë, veçanërisht sepse do të sigurojë një bazë të shëndetshme për rritjen e flokëve .

Por hidratimi nuk përfundon sapo largoheni nga dush.Gjatë krehjes duhet të përdorni një produkt mbrojtës. Mund të zvogëlojë tharjen e skajeve  dhe madje mund të mbroni ngjyrën!

 

  1. Qëndroni besnike produkteve.

Është një keqkuptim i zakonshëm që ndërrimi  i markave të produkteve të flokëve i mban ato më të shëndetshëm, sepse kurrë nuk merr kohë për t’u përshtatur, por ekspertët nuk pajtohen me këtë . Në vend të kësaj, ata sugjerojnë gjetjen e një produkti që ju përshtatet dhe të mos e ndërroni atë.

  1. Hani ushqimet e duhura.

Një dietë e pasur me hekur, zink, acide yndyrore Omega-3 dhe proteina do të ndihmojë në stimulimin e folikulave të flokëve dhe  rritjen.Rekomandohet alternimin midis mishit të kuq, mishit të  bardhë dhe peshkut gjatë javës për shëndetin optimal të flokëve.

 

  1. Merrni vitaminat e duhura.

Gjatë dietës suaj duhet të jeni të kujdesshëm që të mos  humbisni disa vitamina të rëndësishme për rritjen e flokëve. Sapo të filloni të merrni kombinimin e duhur të vitaminave, mineraleve, aminoacideve dhe bimëve,do të keni flokë më të plotë, të ndritshëm dhe më të fortë në vetëm disa muaj.Thonjtë dhe lëkura juaj do të përfitojnë gjithashtu.

 

  1. Kufizoni kohën e qëndrimit në diell.

Mund ta vini re dëmin që një ditë pa mbrojtje nga dielli  bën në lëkurë, por edhe flokët vuajnë po aq shumë. Për të parandaluar dëmtimin e diellit, sugjerohet aplikimi i kondicionerit. Zbatimi i kujdesshëm nga mesi  deri në skajet e flokëve mund të luftojë dëmet nga rrezet e dëmshme të verës, rrezet UV, era dhe deti.

  1. Rrini larg dëmtimeve

Para se të krihni flokët, mendohu për atë që po bën – dhe ji i butë. Përdorni një krehër të gjerë për flokët veçanërisht të ngatërruara dhe gjithmonë I krihni flokët nga poshtë lart në mënyrë që të mos krijoni më shumë nyje dhe mos të këputen.

 

10.Shmang nxehtësinë në dush.

Kur  jeni duke larë flokët uji  nuk duhet të jetë shumë i nxehtë. Ngrohja e tepërt mund të ulë volumin. Në vend të kësaj, I lani me ujë të ngrohtë . Dhe kur bëhet fjalë për shpëlarje përfundimtare pas kondicionerit, aq më i ftohtë uji ,është më  mirë. Uji i ftohtë i shton  flokëve shkëlqim dhe i bën më të shëndetshëm.

 

  1. Sasia e duhur e produktit  – dhe ku ta përdorni atë.

Nëse mbuloni tërë kokën kur shamponi ose kur vini zbutësin, po e bëni gabim! Përqëndrojeni shampon në centimetrat të para të flokëve në lëkurën e kokës, ku ka më shumë prodhim të  yndyrës. Sa për kondicionerin, e vendosni atë nga mesi i flokëve deri në skajet ku janë më të thata dhe të prirur për tu ndarë.