MENU
klinika

Hakmarrja kosovare

BBC: Kosova godet Serbinë me taksën prej 100%

22.11.2018 - 09:45

Televizioni britanik BBC ka raportuar për taksën prej 100 për qind që e ka vënë Kosova ndaj importit të prodhimeve serbe dhe ato nga Bosnja e Hercegovina.

Reagime të ashpra ka pasur nga të gjithë liderët e Serbisë, të cilët nuk e pritën që Qeveria e Kosovës ta marrë këtë vendim.

Gjithashtu edhe mediat e huaja amerikane, britanike, franceze dhe të tjera kanë shkruar për këtë vendim të Qeverisë së Kosovës.

Edhe Reuters, thotë se nga vendimi i Qeverisë së Kosovës u kërkua gjithashtu të ndalohet hyrja e ndonjë malli që nuk e ka adresuar Kosovën me emrin e saj kushtetues, Republika e Kosovës, të cilën Serbia dhe Bosnja e Hercegovina nuk e njohin.

Dy javë më parë Kosova kishte vënë një taksë 10 për qind të importit për mallrat që vijnë nga Serbia dhe Bosnja. Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje Prishtinës që ta ndryshojë këtë vendim.

Gjithashtu, Reutes shkruan se Kosova fajësoi Serbinë për dështimin e saj për t’u bashkuar në INTERPOL dhe tha se Serbia ishte kundër normalizimit të marrëdhënieve, një çelës për të dy vendet. Bosnja dhe Hercegovina votoi gjithashtu kundër anëtarësimit të Kosovës. /Konica.al/

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përmbledhja ditore e rajonit

Kosova vazhdon hakmarrjen ndaj Serbisë