MENU
klinika

56 vjetori i Demi Moore

Braktisi shkollën 16 vjeçe dhe…

11.11.2018 - 15:36

Demi Gene Guynes e lindur më 11 Nëntor 1962, e njohur profesionalisht si Demi Moore, është një aktore amerikane, ish-kompozitore dhe modele.

Moore ka vuajtur nga strabizmi kur ishte fëmijë. Kjo gjë u rregullua përfundimisht pas dy operacionesh. Ajo gjithashtu vuante nga mosfunksionimi i veshkave.

Në moshën 15-vjeçare, Moore u zhvendos në West Hollywood, Kaliforni, ku nëna e saj punoi për një kompani të shpërndarjes së revistave.

Moore mori pjesë në Shkollën e Lartë të Fairfax-it dhe sot ajo kujton: “Unë u largova nga shtëpia e familjes sime kur isha 16 vjeç dhe e lashë shkollën e mesme sepse nuk më pëlqente”.

Ajo nënshkroi me Agjencinë Elite Modeling dhe shkoi në Evropë për të punuar si një ‘pin-up girl’, pastaj u regjistrua në një klasë drame pasi u frymëzua nga fqinja e saj e ardhshme, aktorja gjermane 17-vjeçare Nastassja Kinski.

Në gusht të vitit 1979, tre muaj përpara ditëlindjes së saj të 17, Moore u takua me muzikantin Freddy Moore, i cili ishte i martuar dhe në atë kohë kreu i grupit Boy, në klubin e natës Los Angeles The Troubadour. Ata jetonin në një apartament në West Hollywood.

Moore ka braktisur shkollën e mesme në moshën 16- vjeçare për të ndjekur karrierën e aktrimit dhe u shfaq në revistën e burrave Oui në vitin 1981.

Po atë vit, më vonë, pasi bëri debutimin e saj në film, ajo u shfaq në Spitalin e Përgjithshëm të Sapunave dhe më pas fitoi njohje për rolet e saj në ‘Blame it on Rio’, (1984) dhe ‘St. Elmos Fire’ (1985). Filmi i saj ‘About Last Night’ (1986), e bëri atë një yll të Hollivudit.

Në vitin 1990, Moore luajti në Ghost, filmin më të lartësuar të atij viti, për të cilin mori një nominim Golden Globe. Ajo vazhdoi të korrte sukses në fillim të viteve 1990, me filmat ‘A few good men’ (1992), ‘Indecent Proposal’, (1993) dhe ‘Disclosure’, (1994).

Në vitin 1996, Moore u bë aktorja më e paguar në historinë e filmit ku mori 12.5 milionë dollarë për rolin e saj në filmin ‘Striptease’, një film që ishte një zhgënjim kritik.

Roli i saj i madh, G.I. Jane (1997), në të cilin ajo u bë e famshme sepse rruajti kokën, u pasua nga një pushim dhe rënie e gjatë në karrierën e Moore.

Filmat e saj të mëvonshëm përfshijnë filmin Charlie’s Angels: Full Throttle (2003), Bobby (2006), Brooks (2007) dhe Margin Call (2011).