MENU
klinika

74 - vjetori

Danny DeVito përgjatë roleve dhe regjisë!

17.11.2018 - 13:59

Daniel Michael DeVito Jr. i lindur më 17 nëntor 1944 është një aktor dhe regjisor amerikan.

Ai fitoi rëndësi të madhe për paraqitjen e tij të dispaçerit të taksisë ‘Louie De Palma’ në serinë televizive ‘Taxi’ (1978-1983) i cili i dha atij një Golden Globe dhe një Emmy.

Një yll i madh filmik, ai është i njohur për rolet e tij në ‘Tin Men’, ‘Throw Momma from the Train’, ‘One Flew Over the Cuckoo’s Nest’, ‘Ruthless People’, ‘Man on the Moon’, ‘Terms of Endearment’, ‘Romancing the Stone’, ‘Twins’, ‘Batman Returns’, ‘Look Who’s Talking Now’, ‘Big Fish’, ‘Other People’s Money’, ‘Get Shorty’, ‘Be Cool and L.A. Confidential’ dhe për zërin e tij në filma të tillë si ‘Space Jam’, ‘Hercules’ dhe ‘The Lorax’.

DeVito dhe Michael Shamberg themeluan ‘Jersey Films’. Menjëherë pas kësaj, Stacey Sher u bë një partner i barabartë. Kjo kompani prodhimi është e njohur për filma si ‘Pulp Fiction’, ‘Garden State’ dhe ‘Writers Freedom’.

DeVito ishte gjithashtu në pronësi të televizionit Jersey, i cili prodhoi seritë ‘Comedy Central series Reno 911’. DeVito dhe gruaja Rhea Perlman luajtën së bashku në filmin e tij të vitit 1996 Matilda, bazuar në romanin e fëmijëve të Roald Dahl.

DeVito ishte gjithashtu një nga prodhuesit e nominuar për ‘Academy Award’ për Fotografinë më të Mirë për Erin Brockovich.
Ai shkëlqeu si Frank Reynolds në Sitcom FX dhe FXX ‘It’s Always Sunny in Philadelphia’.

Ai drejtoi, prodhoi dhe u shfaq në filma grafikë, të shkurtër si dhe filma të frikshëm.

Gjendja e rënduar e DeVitos është rezultat i shumëfishtë i epiphyseal dysplasia, (sëmundja e Fairbank), një çrregullim i rrallë gjenetik që ndikon në rritjen e kockave të atyre që vuajnë nga kjo sëmundje.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


56 vjetori i Demi Moore

Braktisi shkollën 16 vjeçe dhe…