MENU
klinika

Martin Scorsese, sot 76 vjeç

Legjenda që i dha famë De Niros dhe Di Caprios!

17.11.2018 - 12:04

Martin Scorsese i lindur më 17 nëntor 1942, është regjisor dhe historian amerikan, karriera e të cilit mban mbi supe më shumë se 50 vjet punë.

Thelbi i punës së Scorsese është i përqendruar kryesisht dhe trajton tema të tilla si: identiteti sicilian-amerikan, konceptet katolike romake të fajit dhe shpengimit, besimi, ‘machismo’, krimi modern dhe konflikti i bandës. Shumë prej filmave të tij janë të njohur gjithashtu për përshkrimin e tyre të dhunës dhe përdorimit liberal të tradhtisë.

Pjesë e valës së re të filmave të Hollivudit, ai konsiderohet gjerësisht si një nga regjisorët më të rëndësishëm dhe me ndikim në historinë kinematografike.

Në vitin 1990, themeloi ‘The Film Foundation’, një organizatë jofitimprurëse e dedikuar për ruajtjen e filmit dhe në vitin 2007 themeloi ‘Fondacionin Botëror të Kinemasë’.

Ai është fitues i çmimit ‘AFI Life Achievement’ për kontributet e tij në kinema dhe ka fituar një ‘Çmim Akademik’, një ‘Palme d’Or’, ‘Çmimin më të Mirë të Drejtorit të Festivalit të Filmit në Cannes’, ‘Silver Lion’, ‘Çmimin Grammy’, ‘Emmys’, ‘Golden Globes’, ‘BAFTAs’ dhe drejtorët e ‘Guild of America Awards’.

Ai ka drejtuar vepra të tilla si: ‘Mean Streets’ (1973), ‘Taxi Driver’ (1976), drama sportive biografike Raging Bull (1980), komeditë e zeza ‘Mbreti i komedisë’ (1983), ‘After Hours’ (1985), drama epike fetare ‘The Last Temptation of Christ’ (1988), filmi kriminal ‘Goodfellas’ (1990), thriller psikologjik ‘Cape Fear’ (1991) ‘Cazino’ (1995) etj.

Në disa prej filmave më të arrirë ai bashkëpunoi me aktorin dhe shokun e ngushtë, Robert De Niro. Scorsese gjithashtu është shënuar për bashkëpunimet e tij të suksesshme me aktorin Leonardo DiCaprio, duke e drejtuar atë në pesë filma, duke filluar me ‘Gangs of New York’ (2002) dhe më së fundi ‘Wolf of Wall Street’ (2013).

‘The Wolf of Wall Street’ konsiderohet si një nga filmat ku Leonardo di Caprio ka arritur majën e interpretimit, por për shkak të skenave jo të përshtatshme brenda në film, ai nuk mundi të marrë çmim Oscar.

Filmi i tyre i tretë së bashku, ‘The Departed’ (2006), i dha Scorseses çmimin e ‘Academy Award’  për regjisorin më të mirë, përveç filmit që fitoi çmimin për figurën më të mirë. Bashkëpunimet e tyre kanë rezultuar në nominime të shumta për të dy ata, si dhe për të fituar disa çmime të tjera prestigjioze.

Puna tjetër e filmave të Scorsese përfshin dramën biografike ‘The Aviator’ (2004), thrillerin psikologjik ‘Shutter Island’ (2010), dramën historike aventurore ‘Hugo’ (2011) epikën fetare ‘Silence’ (2016).

Me tetë nominimet për Oscar, si regjizori më i mirë, ai është regjizori më i nominuar në Hollivud.

Si një tifoz i muzikës rok, ai ka drejtuar disa dokumentarë në këtë temë, përfshirë ‘The Last Waltz’ (1978), ‘No Direction Home’ (2005), ‘Shine a Light’ (2008) dhe ‘George Harrison’: ‘Living in the World of Material’ (2011)

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


56 vjetori i Demi Moore

Braktisi shkollën 16 vjeçe dhe…