MENU
klinika

Mister vrasja

Këshilltari i Erdoganit: Trupi i Khashoggit mund të jetë tretur në acid

02.11.2018 - 20:18

Trupi i gazetarit të vrarë saudit, Jamal Khashoggi, mund të jetë tretur në acid pas gjymtimit.

Sipas këshilltarit të presidentit Recep Tayyip Erdogan, Yasin Aktay, ky është i vetmi përfundim logjik dhe se ata që e vranë gazetarin saudit në Stamboll kanë asgjësuar trupin e tij “për të mos lënë gjurmë”.

Khashoggi, kritik i qeverisë saudite është vrarë brenda Konsullatës saudite në Stamboll më 2 tetor. Megjithatë, ende nuk dihet se ku është trupi i tij.

“Arsyeja përse e kanë tretur në acid trupin e Khashoggit është zhdukja e gjurmëve”, ka thënë Aktay për të përditshmen turke “Hurriyet”.

Këto deklarata vijnë pasi e fejuara e Khashoggit, me të cilën ai duhej të martohej pas marrjes në konsullatë të disa dokumenteve, u bëri thirrje udhëheqësve botërorë “që të ndërhyjnë për nxjerrjen para drejtësisë së autorëve të këtij krimi” dhe e bëri këtë në një editorial të publikuar në 5 gazeta të njohura, përfshirë “The Guardian” dhe “Washington Post”.

Në disa raportime të ditës së sotme u tha ndërkohë se, Princi saudit i kurorës, Mohammed bin Salman u ka thënë Shteteve të Bashkuara se Khashoggin e konsideronte islamiktë rrezikshëm. Khashoggi, i cili ka jetuar në Shtetet e Bashkuara dhe ka shkruar editoriale për “Washington Post”, hyri në Konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor, por nuk doli më prej andej.

Rijadi kundërshtoi fillimisht çdo rol në zhdukjen e tij, mirëpo nën presionin e autoriteteve turke ka identifikuar 18 të dyshuar në këtë rast.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kërkon ekstradimin e 18 të dyshuarve

Rasti Khashoggi/ Prokurori saudit mbërrin në Stamboll

Kërkon të dijë ku ndodhet trupi i gazetarit

Erdogan po shton presionin ndaj Arabisë Saudite

"Të gjitha pyetjet do të marrin përgjigje"

Erdogan: Vrasja e gazetarit saudit ishte e planifikuar