MENU
klinika

Nga Project Syndicate

Pse SHBA ndryshoi sjellje me ‘armiqtë’?

22.11.2018 - 09:55

Politika e jashtme nuk u përmend aspak në zgjedhjet afatmesme të SHBA. Por kjo ka të ngjarë të ndryshojë, pasi presidenti Donald Trump do të përpiqet të shfrytëzojë problemet e lidhura me Sirinë, Iranin dhe Rusinë, në veçanti, për të ulur popullaritetin e demokratëve.

Një gjë që mungonte nga fushatat zgjedhore afatmesme të SHBA, ishte një fokus në politikën e jashtme. Emigrantët që vinin nga Amerika Qendrore përmes Meksikës, ishin shqetësimi më I madh, ndaj çështje të tilla si tregtia me Kinën, Iranin, Korenë e Veriut nuk u diskutuan shumë. Tani që Demokratët kanë rifituar kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, kjo do të ndryshojë.

Presidenti Donald Trump ka gjasa t’i rikthehet një taktike të preferuar të autokratëve: prodhimi i krizave të politikës së jashtme për të zhvendosur vëmendjen e publikut nga problemet brenda Amerikës.

Trump mund të tërheqë vëmendje me problemet me Lindjen e Mesme, të rizbulojë kërcënimin bërthamor të Koresë së Veriut dhe t’i detyrojë demokratët ose të reagojnë ashpër ndaj Rusisë ose do të nisë një garë armësh.

Me Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-ve nën “menaxhimin e ri”, duke përfshirë një numër rekord grash, Trump ka një objektiv joshëse. Ai do të përpiqet të bëjë që të sapoardhurit të dështojnë.

Eliot Engel, kryetari i ardhshëm i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës, ka thënë tashmë se demokratët mund të kërkojnë autorizim në Kongres për përdorimin e forcës ushtarake në Siri. Por askush, nuk ka një plan të pranueshëm për përfundimin e luftës në Siri apo edhe për ndihmën e civilëve sirianë. Çdo lëvizje e demokratëve mund të mos pëlqehet nga votuesi dhe të zhvendosë vëmendjen nga paaftësia e Trump për të zgjidhur problemin.

Irani paraqet Trump me një mundësi tjetër për t’i dëmtuar demokratët.

Trump e mbajti premtimin e tij dhe në janar Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga Marrëveshja bërthamore me Iranin, e vitit 2015, i njohur zyrtarisht si Plani i Përbashkët i Përbashkët i Veprimit (JCPOA). Trump kërkoi të rivendoste sanksionet ndaj Iranit, gjë që e bëri këtë muaj.

Trump mendonte se sanksionet do ta detyronin Iranin të negocionte. Kjo nuk ka ndodhur dhe nuk ka gjasa të ndodhë.

Engel ka thënë se Irani është “lojtari më i rrezikshëm” në Lindjen e Mesme dhe ai ishte një kundërshtar i JCPOA. Ndonëse e mbështeti marrëveshjen pas nënshkrimit, Trump mund të përdorte qëndrimin e Engel, ta nxiste për një sjellje më agresive. Por rezlutati mund jetë një krizë e politikës së jashtme që nuk sjell aspak përparim drejt një marrëveshjeje të re bërthamore.

Trump vendosi se SHBA-të duhet të largoheshin nga Traktati i Forcave të Armëve Bërthamore (INF) në tetor, për arsye të shkeljeve ruse. Nënshkruar në vitin 1987 nga Ronald Reagan dhe kryeministri sovjetik Mikhail Gorbaçov, INF kërkoi si SHBA dhe Rusia që të eliminonin raketat balistike dhe raketore.

Trump ka bërë thirrje tashmë për një rritje në shpenzimet e mbrojtjes. Ndërsa demokratët përqëndrohen në ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016, lidhjet e Trump me Rusinë dhe detajet e bisedës me dyer të mbyllura të Trump me presidentin rus Vladimir Putin në Helsinki.

Të gjitha vendet u lehtësuan disi kur Dhomën e Përfaqësuesve e fituan Demokratët. Por ata duhet t’i rezistojnë thirrjes për të korrigjuar gabimet e Trump. Kanë mjaftueshëm fuqi për të ndërhyrë në problemet politikës së jashtme por jo mjaftueshëm për të miratuar dhe zbatuar një strategji koherente.

Demokratët duhet ta lejojnë Trump të marrë rolin udhëheqës në çështjet globale, por të punojnë vazhdimisht për të kontrolluar veprimet e tij.

Në fund, Trump do të ketë nevojë për Demokratët, për para, sanksionet ose miratimin e marrëveshjeve tregtare. Por ata duhet të tregohen të zgjuar. Nëse nuk e bëjnë, gjërat do të shkojnë edhe më keq…

Anne-Marie Slaughter, ish-drejtoreshë e planifikimit të politikave në Departamentin e Shtetit të SHBA-së (2009-2011), është Presidente dhe Drejtoreshë Ekzekutive e institutit New America dhe Profesoreshë e Politikës dhe Çështjeve Ndërkombëtare në Universitetin Princeton.

Elmira Bayrasli është bashkëthemeluese dhe drejtoreshë ekzekutive në CEO dhe autore e “Nga ana tjetër e botës”: Sipërmarrësit e jashtëzakonshëm, vendet e pamundura.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”