MENU
klinika

Brexit

Theresa May: BE nuk do të na ofrojë marrëveshje më të mirë

24.11.2018 - 15:19

Theresa May ka thënë se Britania e Madhe nuk duhet të shpresojë për një marrëveshje më të mirë nga BE nëse deputetët e kundërshtojnë marrëveshjen e saj Brexit.

Ajo tha në një telefonatë me BBC-në se do të kishte më shumë ndarje dhe pasiguri nëse Parlamenti do të votojë kundër marrëveshjes muajin e ardhshëm.

Por ajo nuk pranoi të thoshte nëse Britania e Madhe do të ishte më mirë jashtë BE, duke thënë vetëm se do të ishte “ndryshe”.

Një samit i liderëve të BE për të nënshkruar marrëveshjen do të mbahet të dielën, pavarësisht çështjeve të pazgjidhura, si ajo e Gjibraltarit.

Spanja po kërkon garanci me shkrim nga Britania e Madhe se do të konsultohet direkt mbi negociatat e saj të ardhshme tregtare me BE që kanë të bëjnë me Gjibraltarin. Kryeministri i tij Pedro Sanchez ka thënë se ai nuk do të vendosë nëse do të marrë pjesë në samitin e së dielës derisa këto të sigurohen.

May tha se puna e saj ishte të bindte deputetët që ta mbështesin, por gjithashtu të shpjegonin avantazhet e marrëveshjes për publikun.

“Unë besoj se nëse do të kthehemi në Bashkimin Evropian dhe do të themi: Po njerëzit nuk e pëlqejnë këtë marrëveshje, a mund të bëjmë një tjetër? Nuk mendoj se do të vijnë te ne dhe të thonë: Ne do t’ju japim një marrëveshje më të mirë. “- u shpreh kryeministrja.

E pyetur nëse Britania e Madhe do të ishte më mirë jashtë BE-së nën marrëveshjen e saj sesa të qëndronte në BE, ajo tha “Mendoj se do të jemi më mirë jashtë Bashkimit Evropian, ku ne kemi kontroll mbi të gjitha ato gjëra dhe jemi në gjendje të tregtojmë me pjesën tjetër të botës”.

Ajo shtoi: ” A do të jemi më mirë? Do të jetë ndryshe“. Ne mund të ndërtojmë një të ardhme më të mirë jashtë Bashkimit Evropian”.

Mbretëria e Bashkuar dhe BE kanë rënë dakord në parim për marrëdhëniet e tyre të ardhshme që përshkruajnë se si do të funksionojë tregtia, siguria dhe çështjet e tjera.

Dokumenti, nuk është ligjërisht i detyrueshëm, por do të jetë pika fillestare për negociatat mbi bashkëpunimin pasi Britania të largohet. Është kritikuar rëndë nga shumë deputetë për mungesë të detajeve. Ai është tepër i rëndësishëm sepse aty përcaktohen kushtet e daljes nga Mbretëria e Bashkuar nga BE, tarifën e “divorcit” prej £ 39 miliardë, të drejtat e qytetarëve etj.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN