MENU
klinika

Nga Project Syndicate

Trump vazhdon të mashtrojë Putinin…

07.11.2018 - 16:14

Presidenti rus Vladimir Putin duket se mendon se ai ka përdorur homologun e tij amerikan për qëllimet e tij. Në të vërtetë, Donald Trump duket se është e kundërta.

Bota i ka kaluar dy vitet e fundit duke menduar se presidenti rus Vladimir Putin po e “rrotullon” homologun e tij, Donald Trump. Por mund të jetë Trump ai që po  e bën këtë.

Trump e do Putinin, ose kështu thotë. Ai ka lavdëruar stilin e udhëheqjes së fortë të Putinit dhe mburret se ai mund të përmirësojë marrëdhëniet e Amerikës me Kremlinin.

Tani, më shumë se kurrë, Putin ka nevojë për Amerikën. Megjithëse ai u rizgjodh president në mars, vlerësimi i popullit për të që nga ajo kohë ka rënë në 45%. Rusët ankohen për  pasigurinë ekonomike në rritje si shkak i sanksioneve që vendosi paraardhësi i Trump, Barak Obama, pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014.

Pakënaqësia në Rusi është shtuar gjithashtu nga reforma e pensioneve, e cila përfshin një rritje në moshën e daljes në pension. Duket se rusët thjesht janë lodhur nga politika e jashtme e Putinit në Ukrainë dhe Siri dhe propaganda e tij antiperëndimore.

Fatkeqësisht për Putinin, Trump ka bërë shumë pak përpjekje për të përmirësuar marrëdhëniet dypalëshe, pavarësisht disa iniciativave diplomatike, duke përfshirë disa ftesa për Putinin për të vizituar Shtëpinë e Bardhë. Ndërkohë, SHBA ka vendosur sanksione shtesë që Rusia vetë i ka quajtur “drakoniane”.

Në mars, në përgjigje të një sulmi ndaj agjentit të dyfishtë rus Sergei Skripal dhe bijës së tij në Mbretërinë e Bashkuar, administrata Trump dëboi 60 diplomatë ruse.

Muajin pasues, Thesari i SHBA sanksionoi më shumë se 20 individë dhe kompani ruse, duke përfshirë ato të naftës dhe aluminit Oleg Deripaska dhe Alexey Miller, duke shkaktuar rënien e çmimeve të aksioneve të firmave të prekura.

Për më tepër, vendimi i Trump për të imponuar tarifa për importet e aluminit dhe çelikut, , do t’i kushtojë ekonomisë ruse më shumë se 3 miliardë dollarë. Kohët e fundit, Trump njoftoi synimin e tij për t’u tërhequr nga Traktati i Forcave Bërthamore të Intermediate-Range, një marrëveshje dypalëshe e kontrollit të armëve që daton nga Lufta e Ftohtë. Ndërkohë që të dyja palët kanë akuzuar njëra-tjetrën për shkelje të INF-së, ideja për braktisjen e kontrollit të armëve mbetet e rrezikshme.

Shpjegimi më i mundshëm për tradhëtinë e Putinit nga Trump është se retorika e tij e “ngrohtë” ishte e nxitur nga dëshira e tij për vlerësime, jo ndonjë interes aktual.

trump-putin
trump-putin

Sigurisht, bota është mësuar me premtime të pambajtura dhe kapriço nga Trump. Ajo që është e habitshme është se si Putini e ka keqinterpretuar situatën. Si mundet Putini që deshifron motivet dhe qëllimet e njerëzve, të mos njohë falsitetin e premtimeve të Trump?

Megjithatë, Putini vazhdon të injorojë veprimet e Trump dhe kërkon më shumë takime me presidentin e SHBA-së, siç është centenarja e Luftës së Parë Botërore të këtij muaji në Paris apo samiti i G20 në Argjentinë.

Presidenti rus Vladimir Putin duket se mendon se ai ka përdorur homologun e tij amerikan për qëllimet e tij. Në të vërtetë, Donald Trump duket se është e kundërta. Deri kur Putini të kuptojë se është  mashtruar, bota ndoshta do të ketë paguar një çmim të lartë për sa i përket stabilitetit politik, sigurisë dhe mjedisit. Dhe Putini do ta paguajë gjithashtu.

Nina L. Hrushova, është profesoreshë e Çështjeve Ndërkombëtare në Shkollën e Re dhe një anëtare  e lartë në Institutin e Politikave Botërore.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Rezultatet aspak befasuese nga sondazhi

E gjithë bota e ka humbur besimin tek Trump…