MENU
klinika

Nga New York Times

Kaosi, specialiteti i Trump…

18.12.2018 - 11:33

Një javë përpara Krishtlindjeve dhe të gjithë përmes Shtëpisë, po vjen moment që një pjesë e qeverisë federale të mbyllet dhe Presidenti Trump të rishikojë kërkesën e tij për fondin 5 miliardë dollarësh për kufirin. Ligjvënësit demokratë më mirë hanë thonjtë e tyre se sa të miratojnë marrëzitë e tij.

Nëse mbyllja ndodh në mesnatë të premten, kur disa pjesë të qeverisë do të mbeten pa fonde, ky president do ta zotërojë atë 110 për qind.

Trump iu tha republikanëve të martën e kaluar, gjatë një takimi televiziv me krerët demokratë të kongresit, se mezi priste të “merrte mantelin” për të ndalur operacionet qeveritare. “Unë nuk jam duke ju fajësuar për këtë,” premtoi drejtuesi i asaj pakice në Senat, Chuck Schumer.

Në atë moment, Schumer dhe udhëheqësja Demokratike e Shtëpisë, Nancy Pelosi, u gëzuan tej mase.

Republikanët, në të kundërt, filluan menjëherë të ankohen se askush nuk kishte asnjë ide se si ta shmangte krizën e afërt.

Kjo rrëmujë është jashtë kontrollit të tyre. Javën e kaluar, Richard Shelby, kryetari i Komitetit të Përvetësimeve të Senatit, tha se Kongresi dukej se ishte “nisur drejt rrugës për askund”.

Jo vetëm që kryetari Paul Ryan dështoi të mobilizojë ligjvënësit për një votim për 5 miliardë dollarë të Trumpit. Me gjithë gjërat që ndodhin, votimi u bë i pamundur.

Disa republikanë mendojnë se do të ishte lëvizje e zgjuar që Trump ta fillojë betejën në fillim të janarit. Por që nga e hëna, presidenti thuhet se nuk ishte gati për këtë opsion.

Ka patur zëra se Trump mund të bëjë kompromis dypalësh të miratuar nga Senati, ku përfshihen 1.6 miliardë dollarë për forcimin e barrierave ekzistuese kufitare. Por askush nuk e di se kur, ose edhe nëse, kjo mund të ndodhë. Gjatë të hënës, Trump shkroi në Twitter se një mur është jetik për sigurinë.

Këto qëndrime të Trump, dhe jeta e tij në përgjithësi, janë një betejë e pafundme nervore. Ai jeton për të bërë gjithë njerëzit të acarohen, i etur për të sinjalizuar se ai do të bëjë gjithçka që duhet për të fituar.

Ai ka shprehur në mënyrë të përsëritur zhgënjimin nga Kongresi që nuk e ka lejuar atë të udhëheqë siç e sheh të arsyeshme. Ai kërcënon vazhdimisht se do të shkaktojë kaos, duke u kujtuar ligjvënësve se sa të pakëndshme mund t’i bëjë ai jetët e tyre.

Sa për ata që e kritikojnë, Trump të paktën nuk duhet të përballet me zgjedhje edhe për dy vjet, një përjetësi në politikë.

Tani për tani, si zakonisht, ai ka siguruar se drama e sezonit të festave është totalisht për të. /konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN