MENU
klinika

"Modernizimi i marrëveshjes NAFTA"

Nënshkruhet marrëveshja e re tregtare SHBA-Meksikë-Kanada

01.12.2018 - 10:33

BUENOS AIRES – Presidenti Trump dhe homologët e tij meksikan dhe kanadez nënshkruan një marrëveshje të re tregtare për Amerikën e Veriut.

Në takimin e parë që nga mbyllja e Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Amerikës së Veriut, Trump, Presidenti Enrique Peña Nieto i Meksikës dhe kryeministri Justin Trudeau i Kanadasë thane se kjo do të ishte një ndihmë për punëtorët, bizneset dhe mjedisin.

Por Trump do të përballet me një sfidë, sepse Kongresi duhet të miratojë marrëveshjen përpara se të hyjë në fuqi.

Me nënshkrimin e marrëveshjes të premten, zoti Trump kërkoi të rrisë presionin ndaj Presidentit Xi Jinping të Kinës, me të cilin do të takohet të shtunën.

Marrëveshja me Kanadanë dhe Meksikën është një arritje për Trump, që ka tallur pothuajse çdo marrëveshje të madhe tregtare që kanë nënshkruar Shtetet e Bashkuara.

Disa ligjvënës ankohen se marrëveshja e rishikuar vendos shumë kufizime në rrjedhën e lirë të mallrave dhe shërbimeve përgjatë kufijve.

Negociatorët arritën një marrëveshje të minutës së fundit në shtator pas disa muajsh bisedimesh të ashpra. Trump sulmonte në mënyrë të përsëritur homologët e tij dhe kërcënoi që mund të mos kishte marrëveshje fare.

“Ne kemi punuar shumë për këtë marrëveshje,” tha  Trump. “Ka qenë e vështirë. Kjo është e mrekullueshme për të gjitha vendet tona “. “Ka qenë një betejë,” shtoi ai, “dhe betejat ndonjëherë sjellin miqësi të mëdha”.

Trudeau tha “Marrëveshja e re heq rrezikun e pasigurisë ekonomike që vazhdon gjatë një procesi të rinegociimit të tregtisë”.

Trudeau  e përshkroi marrëveshjen si “modernizimin e Nafta”, pavarësisht nga përpjekjet e zotit Trump për të riemëruar atë si Marrëveshja Shtetet e Bashkuara-Meksiko-Kanada.

Shtetet e Bashkuara kanë bërë 581.6 miliardë dollarë biznes me Kanada vitin e kaluar dhe 557.6 miliardë dollarë me Meksikën, duke i bërë ata partnerët tregtarë të dytë dhe të tretë më të madh të vendit.

Sipas marrëveshjes, fermerëve amerikanë të qumështit do të lejoheshin qasje më të madhe në tregun e Kanadasë për të shitur djathin, qumështin dhe produktet e tjera. Një përqindje më e lartë e makinave do të duhet të prodhohen në Amerikën e Veriut dhe fabrikat duhet t’i paguajnë punëtorëve të tyre një mesatare prej $ 16 në orë ose më shumë për t’u përjashtuar nga tarifat.

Marrëveshja gjithashtu përditëson dispozitat mbi ekonominë digjitale, bujqësinë dhe sindikatat e punës.

Grupet e biznesit dhe disa republikanët e vlerësuan marrëveshjen dhe kërkuan miratimin e shpejtë nga ligjvënësit.

Por senatori Chuck Schumer i Nju Jorkut, udhëheqësi i pakicës demokratike dhe një kritik i vjetër i Nafta, tha të premten se marrëveshja e re përmbante po të njëjtat politika të vjetra që dëmtojnë ekonominë dhe punëtorët.

Disa senatorë republikanë i dërguan një letër Trumpit javën e kaluar, duke i kërkuar atij që të dorëzojë marrëveshjen për miratim në kongres, para se demokratët të marrin nën kontroll Shtëpinë në janar.

 Peter Baker, New York Times