MENU
klinika

Arratisja e Gruevskit

‘Presim që Hungaria ta kthej Gruevskin’

08.12.2018 - 09:23

Kryeministri i Maqedonisë, njëherësh krryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, gjatë takimit me kryetarin e socialistëve hungarez Bertalan Toth, ka thënë se pret që autoritetet hungareze në përputhshmëri me parimet evropiane dhe konventat ndërkombëtare ta ekstradojnë ish-kryeministrin, Nikolla Gruevski.

Presim të vazhdojë mbështetja konkrete për përforcimin e sundimit të së drejtës, dhe se institucionet hungareze do të veprojnë në përputhje me parimet evropiane dhe konventat ndërkombëtare, dhe se do të sigurohet ekstradimi i Nikolla Gruevskit”, tha Zaev.

kolana e librave

Gruevski para një muaji u arratis në Hungari ku edhe fitoi azilin politik.

Ai është i dënuar me dy vite burg për rastin ‘Titanik’ për blerjen e Mercedesit luksoz mbi 600 mijë euro.

Autoritetet e Maqedonisë menjëherë pas arratisjes së tij kërkuarn ekstradimin e tij. /Konica.al/

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kur 300,000 votues janë baraz me 9 deputetë

Arrestimi i Gruevskit, si kripa në sallatën maqedonase


Votojnë të infektuarit me COVID-19

Fillojnë sot zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

MSH: E vetmja masë që mund të marrim

Maqedonia e Veriut paralajmëron kufizimin e lëvizjeve

Publikohet përgjimi i radhës “bombë”

Zaev merr 6 mln euro ryshfet?