MENU

Filloi karrierën 10 vjeç

Komediani me dy çmime Oscar që flinte në furgon nga varfëria!

17.01.2019 - 19:34

James Eugene “Jim” Carrey ka lindur më 17 Janar 1962.

Është një aktor, komedian dhe producent Ameriko-Kanadez. Carrey është nominuar për katër Golden Globe duke fituar dy prej tyre.

I njohur për energjinë e tij humoristike, ai është përshkruar si një nga aktorët më të mëdhenj në Hollywood. Zhaneri i komedisë në Hollywood mbart shumë aktorë profesionistë, por Jim Carrey pa diskutim mund të konsiderohet si më i madhi prej tyre.

jim carrey

Carrey u njoh në vitin 1990 nga seriali In Living Color. Roli i tij i parë kryesor në produksione të mëdha erdhi me Ace Ventura: Pet Detective (1994), Dumb and Dumber (1994), The Mask (1994) dhe Ace Ventura: When Nature Calls (1995).

Më 1997 bëri një performancë të mirë në filmin Liar Liar, e cila i dha një nominim për Golden Globe si ‘Aktori më i Mirë’. Më pas luajti në The Truman Show (1998) dhe Man on the Moon (1999), të cilat i dhanë nga një Golden Globe për ‘Aktorin më të Mirë’.

Ai e filloi karrierën e tij si një komedian në moshën 10 vjeç në Burnett Show Carol. Kur prindërit e tij e gjetën veten ngushtë financiarisht, familja Carrey lëvizi në rrethinat e Torontos. Jim mori pjesë ne Trinity Shkolla Katolike në Nju Jork për dy vjet, pastaj u zhvendos në Institutin studentor Agincourt.

Për një periudhë të caktuar kohore ka jetuar në një furgon Volkswagen parkuar në oborrin e një të afërmi për shkak të problemeve të thella ekonomike.

Carrey ka qenë i martuar dy herë: Melissa Womer, me të cilin ai kishte një vajzë, Jane, dhe pastaj me Lauren Holly, martesa me të cilën zgjati më pak se një vit. Nga 2005 deri në prill të 2010 ishte lidhur me Jenny McCarthy.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN