MENU
klinika

Stiller, simboli i komedisë

U ndanë pas 17 viteve martesë, me dy fëmijë!

30.11.2018 - 17:18

Ben Stiller, një aktor amerikan, komedian, shkrimtar, producent dhe drejtor filmi, i lindur më 30 nëntor 1965 është gjithashtu djali i komedianëve dhe aktorëve veteranë Jerry Stiller dhe Anne Meara.

Sot 53 vjeç, kujtojmë se pasi filloi karrierën e tij të aktrimit me një shfaqje, iu ofrua shfaqja me titull “The Ben Stiller Show”.

Gjatë gjithë karrierës së tij ai shkroi, luajti, drejtoi dhe prodhoi më shumë se pesëdhjetë filma përfshirë ‘The Secret Life of Walter Mitty’, ‘Zoolander’, ‘Cable Guy’, ‘Ka diçka për Mary’, Trilogjia ‘Meet the Parents’, ‘DodgeBall’, ‘Tropic Thunder’, seritë Madagaskar dhe Nata në Trilogjinë e Muzeut.

Përveç kësaj, ai ka realizuar shumë video muzikore, shfaqje televizive dhe filma. Stiller është anëtar i një grupi aktorësh komik të njohur si “Frat Pack”. Filmat e tij kanë fituar më shumë se 2.6 miliard dollarë në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara, me një mesatare prej 79 milionë dollarë për film.

Gjatë gjithë karrierës së tij, ai ka marrë çmime dhe nderime të shumta, përfshirë një çmim Emmy, shumë MTV Movie Awards dhe një çmim Teen Choice. Stiller frekuentoi shumë aktore gjatë karrierës së tij të hershme televizive, duke përfshirë Jeanne Tripplehorn, Calista Flockhart apo Amanda Peet.

Në maj 2000, Stiller u martua me Christine Taylor në një ceremoni ‘oceanfront’ në Kauai, Hawaii. Çifti ka dy fëmijë.

Në maj 2017, Stiller dhe Taylor njoftuan ndarjen e tyre në një deklaratë të përbashkët pas 17 vjet martese. Ajo pretendonte se ai e tradhëtonte, por kjo gjë nuk u bë shumë mediatike.

Ben Stiller, mund të themi pas Jim Carry, konsiderohet si një simbol i komedisë amerikane që me filmat e tij e ka mbajtur audiencën të mbërthyer për orë e orë të tëra, duke e bërë atë të argëtohet pa masë.