MENU
klinika

Paralajmërimet e liderëve

BE-Italisë: Mos u tregoni naivë me Kinën

23.03.2019 - 12:26

Udhëheqësit e BE të premten paralajmëruan qeverinë italiane për pasojat e nënshkrimit të një marrëveshjeje dypalëshe me Pekinin për t’u bërë pjesë e “Rrugës së Mëndafshit” të ri.

“Ne nuk duhet të jemi naivë”, u tha gazetarëve në Bruksel, pas samitit, kryeministri hollandez Mark Rutte.

“Ju duhet të merrni parasysh mundësinë që Kina, përmes këtyre politikave, po ndjek edhe disa nga interesat e saj kombëtare. Mund të paraqesë një problem duke pasur parasysh përmbajtjen e këtyre marrëveshjeve, “tha ai.

Evropianët duan të bien dakord mbi një listë të plotë të kërkesave, gjatë samitit BE-Kinë që do të mbahet më 9 prill.

Kryeministri italian Giuseppe Conte këmbënguli se askush nuk kërkoi shpjegime kur ai foli për marrëveshjen me Kinën. I pyetur nëse vendet anëtare dëshirojnë më shumë bashkëpunim nga Roma në këtë front, ai tha se Italia nuk mund të bashkëpunonte më shumë sesa aktualisht.

Macron ftoi Kancelaren gjermane Angela Merkel dhe presidentin e Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker për të marrë pjesë në një mini-takim me presidentin Xi të martën e ardhshme.

Takimi i BE përfundoi me një kërkesë të qartë në Kinë për të lehtësuar “konkurrencën e ndershme dhe qasjen e barabartë në treg”.

“Ne kemi një marrëdhënie të mirë me Kinën, por nuk është e shkëlqyer,” tha Presidenti i Komisionit, Jean-Claude Juncker pas përfundimit të samitit dy-ditor.

BE do që kompanitë e saj të kenë të njëjtin akses në tenderët publikë kinezë, siç kanë kompanitë kineze në Evropë, shtoi Juncker.

Autoritetet kineze kanë argumentuar në ditët e fundit se bashkëpunimi mbetet “tema kryesore” e marrëdhënieve të saj dypalëshe me Evropën dhe se ajo mbetet e hapur që “gradualisht” të pranojë disa nga propozimet evropiane.

Angela Merkel tha pas samitit se “problemi më urgjent” për BE-në me Kinën është të sigurojë se ka reciprocitet kur është fjala për qasjen në treg.

Kancelarja gjermane tha se Conte shpjegoi përmbajtjen e memorandumit të mirëkuptimit. “Unë nuk duhet të kritikoj asgjë tani, por sigurisht që është më mirë të veprojmë të bashkuar për çështje të tilla”, shtoi ajo.

Diskutimi mbi Kinën nuk dha një përfundim formal. Në vend të kësaj, udhëheqësit e BE thjesht “shkëmbyen pikëpamje mbi marrëdhëniet e përgjithshme me Kinën në kontekstin global”.

Udhëheqësit e BE diskutuan gjithashtu për Huawein dhe nëse gjiganti i teknologjisë duhet të lejohet të sigurojë pajisje për rrjetet e ardhshme me shpejtësi të lartë 5G. SHBA ka thënë se pajisjet e saj mund të përdoren për spiunazh në vendet perëndimore.