MENU
klinika

Kritikat

“BE duhet ta refuzojë skenarin e ndryshimit të kufijve”

27.04.2019 - 14:40

Bashkimi Europian duhet ta refuzojë skenarin e kahershëm të rivizatimit të kufijve territorialë të Kosovës dhe Serbisë mbi baza etnike.

Një grup ekspertësh të Nismës Europiane për Stabilitet kritikojnë figurat kryesore politike të Serbisë, Kosovës dhe Shqipërisë për qëndrimet e tyre në lidhje me kufijtë.

Përmes citimeve të ndryshme, ata fajësohen se po sjellin si risi një ide të trumbetuar nga partitë radikale serbe prej fillimviteve 90, kohë kur vendi drejtohej nga presidenti famëkeq, Slobodan Milosheviç.

“Bashkimi Europian duhet menjëherë ta mbyllë kutinë e Pandorës për bisedime të mëtejshme mbi formatimin e kufijve të Ballkanit, ndërsa Serbisë i duhet thënë prerazi që të ndalë kërcënimet e papranueshme për ndërhyrje ushtarake në veri të Kosovës.”

Në raportin 35-faqësh me titull “Hipnotisti Aleksandër Vuçiç”, propozohet që Ballkanit Perëndimor t’u ofrohen plane konkrete se si mund ta forcojnë gradualisht kohezionin mes tyre.

“Duke qenë se anëtarësimi i plotë mbetet i pamundur për çdo vend përpara 2025-ës, dhe se i gjithë Ballkani Perëndimor do të jetë në Shengen pesë vite më pas, kufijtë mes vendeve do të jenë thuajse të padukshme. Përmbushja e standardeve dhe respektimi i minoriteteve, jo ndryshimi i kufijve, duhet të jenë forca transformuese në rajon.”

Ideja e korrigjimit të kufijve tokësorë mbi baza etnik në këmbim të normalizimit të marrëdhënieve dypalëshe u risoll në vëmendje fillimisht nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç, për t’u mbështetur një vit më parë nga homologu i tij i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri shqiptar Edi Rama, madje edhe zyrtarë të lartë të SHBA-së.

"Ishte lutje për heqjen e masave nga BE-ja"

Bislimi sqaron “kërcënimin” për eskalim

Incident i rëndë në kufirin serbo-maqedonas

Efektivët serbë detyrojnë emigrantët të zhvishen dhe…

Lukashenko parashikon skenarin ukrainas

Serbia mund të bëhet anëtare e NATO-s së shpejti

Gazi lotsjellës në seancë plenare në vitin 2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës paraqitet në gjyq