MENU
klinika

Një tjetër kërcënim

Kina, ‘Rusia e re’ për NATO-n

04.04.2019 - 13:58

NATO ka kaluar shumicën e 70 viteve të fundit duke u fokusuar se si të mbrojë kontinentin kundër Rusisë. Tani mendimi kryesor Kina.

Pyetjet në lidhje me nëse dhe në çfarë mase anëtarët e aleancës duhet të lejojnë furnizuesin e rrjetit kinez Huawei të veprojë në vendet e tyre, së bashku me vendimin e Italisë për t’u bashkuar me projektin “Rruga e Mëndafshtë” të Pekinit, kanë vënë në pyetje se si NATO duhet t’i përgjigjet Kinës.

“Kina ka vendosur të bëhet objekt i shekullit 21 në të dy anët e Atlantikut”, tha ministri i jashtëm gjerman Heiko Maas në një fjalim në Uashington të mërkurën. “Kina është një sfidë për NATO-n “.

“Ne jemi partnerë nga njëra anë dhe konkurrentë nga ana tjetër, jo vetëm për ekonominë, por gjithashtu kemi sisteme politike shumë të ndryshme”, tha kancelarja gjermane Angela Merkel në një takim të Këshillit Evropian në Bruksel javën e shkuar. “Ne duam marrëdhënie në bazë të reciprocitetit. Ne gjithashtu duam lidhje të mira tregtare me Kinën “.

Kina është tani partneri më i madh tregtar i Gjermanisë, përpara SHBA-ve. Për BE-në si tërësi, tregtia me Kinën renditet e dyta pas SHBA-ve. Përveç kësaj, Kina ka treguar gatishmëri për të investuar shuma të konsiderueshme në vende si Greqia, Hungaria dhe Italia.

Liderët evropianë po fillojnë të kuptojnë se Kina mund të përbëjë një kërcënim afatgjatë strategjik për rajonin.

Çfarë roli do të luajë NATO-ja, me kufizimet e veta gjeografike, në përpjekjet e Perëndimit për tu mbrojtur kundër Kinës, nuk është e qartë. Megjithatë, ka një bindje se gjithçka që mungon është një strategji.

“Ne të gjithë mund të përfitojmë nëse mund të zhvillojmë qasje të përbashkëta me SHBA-në,” tha Wolfgang Ischinger, një ish ambasador gjerman i cili tani kryeson Konferencën e Sigurisë në Mynih. “Por ne ende nuk kemi një strategji të përbashkët “.

Shqetësimi më i madh i Evropës është se në një botë me konkurrencë të madhe midis SHBA-së dhe Kinës, ajo do të lihet në rrugë. Vendimi i fundit i Presidentit Donald Trump për t’u tërhequr nga Traktati i Forcave Bërthamore me rreze të mesme (INF), shtoi frikën.

Ajo që i nevrikosi evropianët ishte se ata nuk kishin zë për një çështje me rëndësi ekzistenciale për ta.

Një rrezik i madh për Evropën do të ishte një krizë në Azi që devijonte burimet e SHBA larg nga NATO. Një ndryshim i tillë mund të vijë papritmas, siç ndodhi pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, kur SHBA-të e drejtuan fokusin pothuajse brenda natës në Lindjen e Mesme.

Kjo është arsyeja pse disa strategë ushtarakë evropianë besojnë se anëtarët e rajonit të NATO-s duhet të përgatiten për të marrë rolin udhëheqës në përballjen me Rusinë.

Për të gjitha bisedimet rreth ndërhyrjes së Moskës në zgjedhje dhe inkursioneve në territorin e fqinjëve të saj, ka një konsensus se pavarësisht arsenalit të konsiderueshëm bërthamor, Rusia mund të menaxhohet.

Nëse Evropa do të përqëndrohej tek Rusia, SHBA do të përqëndrohej më shumë tek Azi.

“SHBA është shumë e shqetësuar për atë që po ndodh në Paqësor”, tha Barry Posen, një profesor i shkencave politike në Institutin e Teknologjisë të Massachusetts dhe një kritik i shquar i NATO-s, në një forum të zyrtarëve të mbrojtjes perëndimore të mërkurën në Uashington.

Dëshira e vendeve në Evropën Jugore për të mirëpritur investimet kineze është një shenjë shqetësuese për ata që kërkojnë një Evropë të unifikuar.

“Kina paralizon vendimmarrjen në Evropë,” tha Techau. “Ne duhet të bëjmë llojin e investimeve që Kina po bën. Por ne nuk jemi aq të pasur sa duhet për ta mbajtur Kinën jashtë tregut tonë. “

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një kundërshtar i përbashkët nuk mjafton...

Aleanca Kinë-Rusi është thjesht një iluzion…