MENU
klinika

Kana pret kinemanë botërore

Cilët filma renditen në garë?

07.05.2019 - 17:46

Festivali i 72-të i filmit në Kanë, (Francë), do të mbahet prej 14 deri më 25 maj, 2019. Për çmimin “Palma e artë”, gara do të jetë e hapur për këta filma të përzgjedhur, nga e gjithë bota: 

 

“The Dead Don’t Die,” Jim Jarmusch (SHBA)

“Atlantique,” Mati Diop (Senegal)

“Bacurau,” Kleber Mendonca Filho dhe Juliano Dornelles (Brazil)

“Frankie,” Ira Sachs (SHBA)

“The Whistlers,” Corneliu Porumboiu (Rumania)

“A Hidden Life,” Terrence Malick (SHBA)

 

 

“It Must Be Heaven,” Elia Suleiman (Palestinë)

“Les Miserables,” Ladj Ly (Francë)

“Little Joe,” Jessica Hausner, (Austri)

“Matthias and Maxime,” Xavier Dolan (Kanada)

“Mektoub, My Love: Intermezzo,” Abdellatif Kechiche (Francë)

“Oh Mercy!” Arnaud Desplechin (Francë)

“Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino (SHBA)

“Parasite,” Bong Joon-ho (Koreja e Jugut)

“Portrait of a Lady on Fire,” Celine Sciamma (Francë)

 

 

“Sibyl,” Justine Triet (Francë)

“Sorry We Missed You,” Ken Loach (Britani)

“Pain and Glory,” Pedro Almodovar (Spanjë)

“The Traitor,” Marco Bellocchio (Itali)

“The Wild Goose Lake,” Diao Yinan (Kinë)

“The Young Ahmed,” Jean-Pierre and LucDardenne (Belgjikë)

 

 

Ndërkohë, për 2018-ën, çmimin prestigjioz “Palma e artë” e rrëmbeu filmi japonez “Hajdutët e dyqaneve”.

Regjisori Hirokazu Kore-eda dhe aktorët protagonistë, morën trofeun për historinë e pazakontë të një familjeje, që jetojnë duke vjedhur nëpër dyqane derisa një ditë gjejnë një vogëlushe të dhunuar, të cilën e marrin e në shtëpi. Falë saj, do të kuptojnë sesa e gabuar është rruga që kishin zgjedhur, për të jetuar.

Trofeun “Grand Prix” e fitoi “BlacKkKlansman” nga Spike Lee, për historinë e një polici që infiltrohet një grupin famëkeq Ku-klux-klan. Çmimin e Jurisë, drejtuar nga Cate Blanchett, e mori filmi “Capernaum”, nga regjisorja libaneze Nadine Labaki.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Dan Brown shpjegon Teknikumin

“Origjina e species së re”