MENU
klinika

Rikthime dhe risi në Kombëtare

‘Shqipëria e re’ e Reja-s/ Trajneri publikon listën

21.05.2019 - 18:02

Edy Reja duket se është familjarizuar shpejt me Kombëtaren Shqiptare dhe ka njohur më mirë lojtarët e tij.

73-vjeçari ka publikuar listën paraprake të Shqipërise për ndeshjet e radhës, ku bien në sy disa prurje të reja.

Konfirmohet rikthimi i Kastriot Dermakut, një lëvizje e mirë nga Reja, ndërsa ka shumë lojtarë nën vëzhgim. Hoxha, Kaçe, Ndoji, Grezda dhe Trashi konfirmohen pjesë e grupit, ashtu si Migjen Basha që nuk preket nga rinovimet. Ylber Ramadani rikthehet sërish në kombëtare, pasi me Panuccin dukej se kishte prishur marrëdhënien.

Bruno Telushi është prurja e re e kombëtares, ndërsa FSHF njofton se tekniku po monitoton edhe 12 lojtarë nga ekipi U-21.

Kjo nuk është lista përfundimtare e Reja-s, pasi të hënën, trajneri do të dalë në një konferencë për shtyp ku do ta shpalosë listën e plote. I rëndësishëm është fakti që trajneri italian, po vëzhgon dhe futbollistët e rinj.

Njoftimi i FSHF:

“Fillon ditën e sotme grumbullimi paraprak për ndeshjet zyrtare eliminatore drejt Euro 2020, ndaj Islandës në transfertë në 8 Qershor dhe Moldavisë në Elbasan Arena më datë 11 Qershor.

Stërvitja e parë për këtë grumbullim paraprak fillon në orën 17:00, në Kompleksin Tropikal, dhe në urdhërat e trajnerit Reja do të jenë 10 lojtarë. 10 lojtarët kanë përfunduar sezonin me klubet e tyre dhe janë grumbulluar për të ruajtur gjëndjen e tyre fizike si edhe për tu vëzhguar nga afër nga stafi teknik i ekipit kombëtar.

Kjo javë stërvitore që do të përmbyllet ditën e shtunë me një seancë paradite. Ditën e hënë, më 27 Maj, trajneri Reja do të dalë në konferencë për shtyp ku do të bëj publike dhe listën zyrtare të lojtarëve të grumbulluar për ndeshjet eliminatore të muajit qershor.

Në stërvitje me lojtarët e grumbulluar nga trajneri Reja do të jenë dhe 12 lojtarë nga U-21, të cilët ashtu si edhe lojtarët e Kombëtares A kanë përfunduar sezonin dhe janë grumbulluar nga trajneri Bushi për ndeshjen zyrtare me Turqinë dhe dy miqësoret që do të zhvillojnë në Shqipëri me Uellsin”, shkruhet në deklaratë.