MENU
klinika

Fiton edhe Dortmund

Goleadë dhe emocione/ Bayern shpallet kampion!

18.05.2019 - 17:45

Bayern Munich është rishpallur kampion i Gjermanisë.

Bavarezët triumfuan ndaj Eintracht Frankfurt në një sfidë të mbushur me spektakël, gola si dhe emocione në ndeshjen e lamtumirës se dyshes historike Robben-Ribery.

Sfida përfundoi 5-1 ku vendasit i lanë shumë pak shpresë Dormundit që priste një hap fals për të fituar titullin kampion.

Bayern celebrate (AP Photo/Martin Meissner)

Pjesa e parë përfundoi me avantazhin e bavarezëve pas golit të shpejtë të Coman në minutën 4’.

Fraksioni i dytë i lojës kishte rezervuar të gjithë golat dhe pas barazimit nga Haller (50’), Alaba riktheu avantazhin 3 minuta më pas ndërsa Sanchez shënoi të tretin pas 5 minutash (58’).

Frank Ribery dhe Arjen Robben i dhanë lamtumirën në mënyrën perfekte Bayernit.

Francezi shënoi një super gol në minutën e 72’ ndërsa Robben vulosi fitoren e vendasve.

Përveç triumfit në kampionat, ndeshja e fundit në “Allianz Arena” ishte tepër e veçantë për tre nga yjet dhe senatorët e ekipit bavarez, ku mbrojtësi Rafinha dhe mesfushorët Ribery e Robben u larguan pas një periudhe të gjatë dhe të suksesshme.

Ky ishte titulli i 7-të radhazi për kampionët  e Gjermanisë dhe i 29-i në historinë e klubit.

Nga ana tjetër, Dortmund shpresoi dhe triumfoi në derbyn ndaj Monchengladbach por fitorja vlejti sa për statistikë.

Verdhezinjtë triumfuan 0-2 me golat e Sancho dhe Reus respektivisht në minutat 45’ dhe 54’.


Pavarsisht sezonit të mirë, ekipi i Favre nuk mundi të bënte asgjë më shumë duke u renditur të dytët në këtë edicion të Bundesliga.