MENU
klinika

Konflikti me Iranin

Bolton: Maturia e SHBA nuk duhet ngatërruar me dobësi

23.06.2019 - 18:08

Këshilltari për siguri kombëtare i Shteteve të Bashkuara, John Bolton tha se Irani nuk duhet të “ngatërrojë maturinë e SHBA-së dhe ta marrë atë si dobësi”.

Duke folur në një takim me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu në Jerusalem, Bolton tha se askush nuk i ka thënë Iranit “licencë gjuetie në Lindjen e Mesme”.

Komentet e Boltonit vijnë pasi presidenti amerikan, Donald Trump anuloi sulmet ajrore ndaj caqeve brenda Iranit, pasi Teherani rrëzoi një dron amerikan. Trump tha se këto sulme nuk do të ishin kundërpërgjigje “proporcionale” pasi do të mund të vriteshin iranianë.

Bolton theksoi se Trump ka ndaluar “vetëm këtë herë sulmet”.

Ky paralajmërim i Boltonit vjen në kohën kur mediat raportuan se SHBA-ja ka kryer sulm kibernetik ndaj sistemeve kompjuterike të ushtrisë iraniane më 20 qershor, vetëm pak orë pasi Irani rrëzoi dronin amerikan.

Teherani ka thënë se droni amerikan kishte shkelur hapësirën ajrore të tij, ndërkaq SHBA-ja insiston se droni, në momentin kur u rrëzua, gjendej mbi ujërat ndërkombëtare në Ngushticën e Hormuzit.

Ndërkohë thuhet se SHBA ka nisur një sulm kibernetik ndaj sistemeve të armëve iraniane të enjten pasi Presidenti Trump u tërhoq nga sulmet ajrore në vend, thonë raportet e SHBA.

Sistemet kompjuterike me aftësi kibernetike kontrollojnë raketat, thuhet në Washington Post.

Sulmi ishte planifikuar prej disa javësh, dhe u sugjerua si një mënyrë për t’iu përgjigjur sulmeve në cisternat në Gjirin e Omanit. Ai kishte për qëllim sistemet e armëve të përdorura nga Korpusi i Gardës Islamike Revolucionare të Iranit (IRGC), e cila rrëzoi avionin amerikan të enjten e kaluar dhe që SHBA thotë se sulmuan edhe cisternat.

Si agjencia e lajmeve Washington Post dhe AP thane se sulmet kishin çaktivizuar sistemet. New York Times tha se kishte për qëllim të merrte sistemet offline për një periudhë kohore.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen