MENU
klinika

Investimi prej 50 miliardë dollarë

Palestina refuzon “marrëveshjen e shekullit” nga SHBA

23.06.2019 - 10:42

Ideja e Shtëpisë së Bardhë për një investim prej 50 miliardë dollarësh (43 miliardë euro) dhe planin e infrastrukturës për të ndihmuar arritjen e paqes në Lindjen e Mesme u hodh poshtë menjëherë nga Autoriteti Palestinez të shtunën.

I quajtur “Marrëveshja e shekullit”, propozimi bën thirrje për një përzierje të financimit publik dhe privat për të krijuar të paktën një milion vende të reja të punës për palestinezët me më shumë se gjysmën e parave që do të shpenzohen në territoret palestineze të trazuara ekonomikisht.

Por zbatueshmëria e planit 10-vjeçar menjëherë u vu në pikëpyetje kur presidenti palestinez Mahmud Abbas përsëriti kundërshtimin e tij dhe konfirmoi se do të bojkotonte një konferencë dy-ditore të Paqes për Prosperitet të planifikuar të martën në Bahrein.

Ndërkohë, zyrtari i Organizatës së Lartë të Palestinës (PLO) Hanan Ashrawi tha se plani ishte “të gjitha premtimet abstrakte” dhe tha se vetëm një zgjidhje politike do të zgjidhte konfliktin e gjatë dhjetëvjeçar.

Hamasi, grupi militant islamik që kontrollon Gazën, ishte më i hapur, duke këmbëngulur: “Palestina nuk është për shitje”.

Izraeli, megjithatë, e mirëpriti propozimin, i cili është pjesë e planit të shumëpritur të Shtëpisë së Bardhë, të udhëhequr nga këshilltari i presidentit amerikan Donald Trump dhe dhëndri Jared Kushner dhe i dërguari i posaçëm Jason Greenblatt.

Shtëpia e Bardhë e përshëndeti investimin si “aftësinë për të transformuar në mënyrë thelbësore Bregun Perëndimor dhe Gazën dhe për të hapur një kapitull të ri në historinë palestineze, një e definuar, jo nga fatkeqësitë dhe humbjet, por nga liria dhe dinjiteti”.

Ai tha se paratë do të administrohen nga një bankë shumëkombëshe e zhvillimit, jo nga Autoriteti Palestinez, për të siguruar qeverisje më të mirë dhe parandalimin e korrupsionit.

Propozimi fokusohet në 179 projekte të infrastrukturës, turizmit, bujqësisë dhe arsimit për palestinezët në Bregun Perëndimor dhe Gaza, së bashku me ndihmën për palestinezët që jetojnë në Egjipt, Jordani dhe Liban.