MENU
klinika

Vizita e Sekretarit të Shtetit

SHBA kërkon aleancë me Arabinë Saudite kundër Iranit

24.06.2019 - 13:19

Mike Pompeo ka takuar mbretin e Arabisë Saudite dhe princin për bisedime, pasi sekretari i shtetit i SHBA kërkon të promovojë një aleancë anti-Iran në një kohë të tensioneve në rritje në rajon.

Para largimit të tij nga SHBA, Pompeo tha se Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe ishin “aleatë të mëdhenj në sfidën që paraqet Irani”. Ai shtoi: “Do të bisedojmë me ta për mënyrën se si të sigurohemi që të gjithë jemi në linjë strategjike dhe si mund të ndërtojmë një koalicion global”.

Pompeo gjithashtu përsëriti ofertën e dialogut të Donald Trump për të përmirësuar marrëdhëniet me Iranin, të cilat administrata amerikane ka kërkuar të izolojë ekonomikisht. “Ne jemi të përgatitur të negociojmë pa parakushte. Ata e dinë saktësisht se si të na gjejnë, “tha Pompeo.

Nuk kishte asnjë tregues publik nëse Pompeo e diskutoi vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi në vizitën e tij. Një raport i OKB-së javën e kaluar bëri thirrje për princin e fuqishëm të Arabisë Saudite Mohammed bin Salman dhe zyrtarë të tjerë të lartë që të hetohen.

Tensionet me Iranin kanë qenë në rritje që kur Trump tërhoqi SHBA nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 vitin e kaluar dhe filloi të ushtronte presion mbi Teheranin nëpërmjet sanksioneve ekonomike.

Javën e kaluar, SHBA u tërhoq nga një konfrontim ushtarak me Iranin pasi Trump akuzoi Iranin për rrëzimin e një droni amerikan.

Gjermania u duk e ftohtë ndaj bisedimeve të SHBA për ndërtimin e një koalicioni global kundër Iranit.

Nga e enjtja, Irani pritet të tejkalojë kufijtë për rezervat e uraniumit të pasuruar të vendosur në marrëveshjen bërthamore të vitit 2015.

Britania e Madhe, së bashku me Francën dhe Gjermaninë, po i kërkon Teheranit të presë që vendet evropiane të krijojnë një mekanizëm shumë të vonuar financiar, i projektuar për të ndihmuar bizneset në Evropë të tregtisë me Iranin, duke anashkaluar sanksionet e Shteteve të Bashkuara.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen