MENU
klinika

Vettel 'thyen mallkimin'

Ferrari sundon në Gjermani/ Leclerc më i shpejti

26.07.2019 - 17:36

Ferrari rikthehet protagonist në pistë dhe këtë gjë e bën në Hockenheim, aty ku ditën e diel do të zhvillohet gara e Çmimit të Madh të Gjermanisë në Formula 1.

Më i shpejti në pistë ishte Charles Leclerc, që dha kohën 1’13”449.

Në vendin e dytë u rendit piloti gjerman Sebastian Vettel, që para fansave të tij bëri një paraqitje të mirë, duke qenë shumë pranë shokut të tij të skuadrës.

Ndërsa i treti u klasifikua Lewis Hamilton me Mercedes edhe ai pranë dy pilotëve të “kokëkuqes”.

Në vendin e katërt u klasifikua makina tjetër Mercedes, ajo e Valtteri Bottas dhe më pas u klasifikua makina Red Bull e Max Verstappen. Rezultatet e sotme konfirmojnë një Ferrari më të shpejtë, që pritet të rivalizojë me Mercedes për fitoren.

Të shtunën, në orën 15:00, do të zhvillohen provat zyrtare, ndërsa gara do të zhvillohet të dielën, me start në orën 15:10.