MENU

Shitja e armëve tek Tajvani

Kina sanksione për disa ndërmarrje amerikane

13.07.2019 - 10:22

Ndërmarrjet amerikane të përfshira në një shitje potenciale të armëve me vlerë 2.2 miliardë dollarë për Tajvanin e vetëshpallur do të përballen me sanksione, tha Kina, duke paralajmëruar Uashingtonin “të mos luajë me zjarrin”.

Tajvani të shtunën mbrojti blerjen e armëve duke thënë se do të forcojë vetë-mbrojtjen përballë një kërcënimi ushtarak në rritje nga Kina.

“Ushtria kombëtare do të vazhdojë të forcojë forcat kryesore të saj të mbrojtjes, të mbrojë atdheun e saj dhe të sigurojë që frytet e lirisë dhe demokracisë nuk do të sulmohen”, tha ministria e mbrojtjes në një deklaratë.

Shitja e planifikuar e armëve, transferimi i parë i pajisjes ushtarake amerikane me bileta të mëdha për qeverisjen demokratike të Tajvanit në dekada, erdhi pasi lidhjet mes Uashingtonit dhe Pekinit janë tashmë të tensionuara nga një luftë tregtare.

“Shitja e armëve të SHBA në Tajvan i ka shkelur rëndë normat bazë të së drejtës ndërkombëtare dhe marrëdhënieve ndërkombëtare”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Geng Shuang në një deklaratë të premten.

“Për të mbrojtur interesat kombëtare, Kina do të vendosë sanksione ndaj ndërmarrjeve amerikane që marrin pjesë në këtë shitje të armëve në Tajvan,” tha ai.

Ministri i Jashtëm Wang Yi, gjatë një vizite në Hungari, i kërkoi SHBA të “njohin rëndësinë e çështjes së Tajvanit”.

Edhe pse Tajvani, i cili u nda nga Kina pas një lufte civile në 1949, nuk ka lidhje diplomatike me SHBA, Uashingtoni i ofron Taipei-it mbështetje ushtarake dhe të tjera. Pekini e konsideron këtë si ndërhyrje në punët e saj të brendshme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Një provincë e shkëputur e Kinës"

Kina luftë për të marrë Tajvanin?