MENU
klinika

Premio rekord

US Open arrin shifrat e jashtëzakonshme për tenistët

20.07.2019 - 14:15

Organizatorët e Grand slam-it të US Open (26 gusht-8 shtator) kanë bërë me dije sot se do të jepen premio rekord për tenistët pjesëmarrës në edicionin 2019. Për të gjithë tenistët janë në dispozicion 57 milionë dollarë.

Për fituesin, shuma që do të arkëtojë është vërtet marramendëse, 3 milionë e 850 mijë dollarë, një rekord. Edhe ai që eliminohet që në raundin e parë nuk del duarbosh, por më 58 mijë dollarë.

Ai që eliminohet në raundin e dytë do të arkëtojë 100 mijë dollarë. Kjo ishte shuma që merrte fituesi i këtij grand slam-i në vitin 1968. Kampionë në fuqi janë Novak Djokovic dhe Naomi Osaka

Premio për çdo tur në US Open 2019

Fituesi: 3,850,000 dollarë

Finalisti: 1,900,000 dollarë

Gjysmëfinalistët: 960,000 dollarë

Çerekfinalistët: 500,000 dollarë

Turi i katërt: 280,000 dollarë

Turi i tretë: 163,000 dollarë

Turi i dytë: 100,000 dollarë

Turi i parë: 58,000 dollarë