MENU
klinika

Mund të gjenden në treg dhe shumë lirë

10 ushqimet që luftojnë presionin e lartë të gjakut

09.08.2019 - 12:59

Presioni i lartë i gjakut është një nga problemet që shqetëson thuajse gjithë njerëzit nisur nga mosha mesatare deri tek ajo e tretë.

Presioni i gjakut është sasia e forcës që gjaku ushtron kundër mureve arteriale. Ajo matet me dy grupe numrash. Presioni sistolik është presion në arteriet kur rrah zemra.

Presioni diastolik është presion në arteriet midis rrahjeve të zemrës. Medikamentet e presionit të gjakut janë treguar se ndihmojnë në uljen e HBP; megjithatë, këto ilaçe gjithashtu kanë efekte anësore të pakëndshme. Për fat të mirë, nuk është e nevojshme të përdorësh ilaçe pa recetë për të trajtuar HBP. Të gjitha ushqimet në vijim janë treguar se ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

 

1. Shalqiri

Shalqiri mund të ndihmojnë në luftimin e prsionit të lartë të gjakut duke parandaluar forcimin e mureve arteriale dhe venave. Sipas një studimi të botuar në American Journal of Hypertension, L-citrulina është një aminoacid natyral, i ngrënshëm në shalqi që mund të ndihmojë në normalizimin e presionit të gjakut. Aminoacidi i motrës së L-citrulinës është L-arginina, e cila nuk tolerohet nga njerëzit me HBP. L-citrulina në shalqi u tolerua mirë nga pjesëmarrësit e HBP në studim, i cili shndërrohet në L-argininë pasi të jetë konsumuar.

 

2.Boronica

Boronica ka më shumë antioksidant sesa çdo frut tjetër, e cila mund të ndihmojë në uljen e presionit të lartë të gjakut duke luftuar kundër radikalëve të lirë. Sipas një studimi të publikuar në ‘Journal of the Academy of Nutrition and Dieticics’,  konsumi i përditshëm i boronicës përmirëson presionin e gjakut tek gratë pas menopauzës me hipertension para dhe fazën 1.

 

3.Avokado

Avokadot janë një frut i pasur dhe kremoz i përdorur në një larmi pjatash. Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i kaliumit dhe magnezit – dy minerale që janë të rëndësishme për uljen e presionit të gjakut. Shtë e lehtë të shtoni avokado në dietën tuaj si zëvendësim i gjalpit ose djathit të kremës. Sidoqoftë, avokadot janë të pasura me kalori, prandaj sigurohuni që të ekuilibroni dietën tuaj me stërvitje ose t’i konsumoni ato në moderim.

 

4.Brokoli

Brokoli vlerësohet për fibrën, kaliumin, kalciumin, magnezin dhe vitaminën C. Ai është gjithashtu një burim për glukozinolat sulforafane (SGS), i cili është një përbërës që mund të përmirësojë ndjeshëm presionin e gjakut dhe funksionimin e veshkave. Një studim i kafshëve në vitin 2012 i botuar në American Journal of Hypertension zbuloi se SGS ndihmoi në uljen e nivelit të presionit të gjakut tek minjtë hiperaktiv. Lakër jeshile mund të piqet në shumë zona ose të shërbehet si pjatë anësore. Gjithashtu është e mirë për përmirësimin epresionit të gjakut dhe luftimit të tij.

 

5.Patatet

Studiuesit kanë identifikuan një substancë në patatet e ngjashme me frenuesit ACE, të cilat janë ilaçe të zakonshme që përdoren për trajtimin e e lartë të gjakut.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të konsumoni vetëm patate dhe patate. Mënyrë e mirë që të korrni përfitimet shëndetësore të patateve, është më mirë të mos i digjni ato kur i gatuani, pasi kjo do të shkatërronte lëndët ushqyese dhe do të prodhonte kimikate toksike të lidhura me kancerin.

6.Kivi

Kivi dallohen nga folikulat e tyre fuzzy dhe shija e thartë. Megjithëse kivi është i vogël, ato janë gjelat e mbushura me lutein, një antioksidant përgjegjës për uljen e presionit të gjakut. Në një studim norvegjez, afro 100 duhanpirës meshkuj midis moshës 44 dhe 74 vjeç me presion normal të gjakut / të lartë-normale u ndanë në tre grupe. Grupi i parë shtoi tre kivi në dietën e tyre, grupi i dytë shtoi ushqime të pasura me antioksidantë në dietën e tyre, dhe grupi i fundit hëngri një dietë normale. Pas tetë javësh, pjesëmarrësit që hëngrën tre kivi në ditë nëpërmjet analizave të detajuara është bërë e mundur që presioni i gjakut të ulej me 33% .

 

7.Spinaq

Spinaqi nuk është përjashtim në mesin e ushqimeve që ndihmojnë në uljen e presionin e lartë të gjakut. Si një burim për vitaminat C, E dhe A, nuk duhet të habitet që spinaqi ndihmon në zbutjen e problemeve shëndetësore të lidhura me stresin oksidues. Stresi oksidues është rezultat i një çekuilibri midis radikalëve të lirë dhe mbrojtësve antioksidues. Antioksidantët në spinaq mund të ndihmojnë në rivendosjen e këtij çekuilibri.

 

8.Fasule

Fasulet janë magjike për shumë arsye. Studiuesit e Qendrës së Modifikimit të Faktorit të Riskut në Spitalin St. Michael zbuluan se ngrënia e  një filxhan në ditë me bishtajore është e lidhur me uljen e presionit të gjakut. Studimi, botuar në revistën Arkivi i Mjekësisë së Brendshme, përbëhej nga 121 diabetikë të tipit 2. Disa nga pjesëmarrësit konsumuan një filxhan bishtajore për tre muaj. Në fund të studimit, njerëzit që hanin një gotë bishtajore në ditë ulën ndjeshëm tensionin e tyre. Fasulet janë një mënyrë efektive për të ulur tensionin e lartë të gjakut  për shkak të sasive të larta të kaliumit.

 

9.Rrush të thatë

Rrush i thatë është përmendur prej kohësh si një mënyrë për të ulur natyrisht presionin e gjakut. Në vitin 2012, një studim i vogël i paraqitur në Kolegjin Amerikan të Kardiologjisë ekzaminoi efektet e uljes së presionit të gjakut të rrushit në krahasim me ushqimet e tjera. Përafërsisht 46 burra dhe gra me para hipertensionit ishin të përfshirë në studim. Hetimi zbuloi se konsumimi i një grusht rrush të thatë tri herë në ditë uli ndjeshëm tensionin sistolik të gjakut në javët katër, tetë dhe dymbëdhjetë në krahasim me ushqimet e tjera të rostiçeri në studim.

 

10.Çolollatë e zezë

Çokollata e zezë, besoni apo jo, e bënë pjesë në listën e ushqimeve që ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut. Përfitimet shëndetësore të çokollatës së errët nuk do të gjenden, sidoqoftë, në çokollatën e qumështit. Megjithatë, antioksidantët në çokollatën e errët janë treguar se luftojnë kundër radikalëve të lirë.

Flavonoidet antioksidues në çokollatë të errët ulin presionin e lartë të gakut duke përmirësuar elasticitetin në enët e gjakut. Nëse çokollata është një domosdoshmëri absolute për ju, provoni të kërkoni bare karamele me çokollatë të errët. HBP shoqërohet me një mori problemesh shëndetësore, kështu që është e rëndësishme të merren masa parandaluese sa më shpejt që të jetë e mundur. Lista e theksuar ilustron që ju mund të trajtoni HBP pa ilaçe pa recetë me efekte anësore të pakëndshme. Në vend që të shkoni për trajtim, shkoni për kurimin.

Burimi: Grocery secret

Nga kremrat kundër diellit te pirja e duhanit

Tetë zakone të këqija që na bëjnë të plakemi më shpejt

E vërteta tronditëse pas ‘rregullit të 5 sekondave’

Çfarë ndodh kur ushqimi bie në dysheme

Nga humbja në peshë, te lënia e cigares

Si të ulni nivelet e larta të yndyrnave në gjak