MENU
klinika

Vendimi i presidentit

Jo më krizë në Itali, Conte sërish kryeministër

29.08.2019 - 13:11

Presidenti i Italisë Sergio Mattarella të enjten ngarkoi Giuseppe Conten me detyrën e Kryeministrit për krijimin e qeverisë së re të koalicionit 5 Yje-PD.

Conte tha se ai do të çojë në qeveri që do të “përqendrohet në nevojat e qytetarëve dhe do të bëjë të gjithë krenarë që janë italianë”.

Ai drejtoi një koalicion midis Pesë Yjeve dhe Lidhjes së ekstremit të djathtë deri javën e kaluar kur ai dha dorëheqjen pasi Matteo Salvini, drejtuesi i Lidhjes,  tha se nuk e mbështeste më qeverinë dhe bëri thirrje për zgjedhje të reja.

Por përpjekja e Salvinit duket se janë kundërshtuar. Pesë Yjet dhe PD hynë në negociata dhe pas disa ditësh bisedimesh të tensionuara, dy ish-armiqtë politikë të mërkurën në mbrëmje njoftuan se do të përpiqeshin të krijonin një koalicion nën udhëheqjen e Contes.

Conte tha se Italia duhej të “dilte shpejt nga pasiguria e krijuar nga kriza politike”. Të enjten ai u zotua të parandalojë çdo rritje të TVSH-së, ndërkohë që do të promovojë rritjen dhe zhvillimin shoqëror”.

Pas takimit, Conte do të përgatisë një program për qeverinë e ardhshme të koalicionit dhe të zgjedhë ministrat. Nëse ai ka sukses, presidenti ka të ngjarë të ratifikojë koalicionin.

Duke folur para gazetarëve më herët, Luigi Di Maio i Pesë Yjeve tha gjithashtu se partnerët e ish-koalicionit Lega i kishin ofruar atij kryeministrinë në mënyrë që ata të mund ta rithemelonin përsëri koalicionin, por ai nuk pranoi.

“Ne nuk po largohemi nga përgjegjësitë, si të tjerët”, tha Di Maio. ”Për ne, nuk ka zgjidhje të majta ose të drejta, por vetëm zgjidhje.”

Duke folur para gazetarëve, Salvini akuzoi PD se gjithmonë humbi zgjedhjet por përfundoi gjithsesi në pushtet, kundër vullnetit të italianëve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Financimet e paligjshme nga Rusia

“Russiagate”, Conte i del në mbrojtje Salvinit

Përplasja mes koalicionit në pushtet

Conte sulmon Salvinin: I pabesë!