MENU
klinika

Kryeministri italian

Conte: Jap dorëheqjen nëse s’ka bashkëpunim

04.06.2019 - 09:40

Kryeministri italian Giuseppe Conte të hënën tha se do të largohej nga posti i tij, nëse partia udhëheqëse e Lëvizjes Pesë Yjet dhe Lidhja nuk fillonin të merrnin përgjegjësinë për drejtimin e vendit.

“Unë i kërkoj të dyja këto forca politike që të bëjnë një zgjedhje dhe më tregoni nëse ata ende duan të respektojnë detyrimet e qeverisë”, tha ai në një konferencë shtypi. “Nëse jo, thjesht do t’i jap fund mandatit tim”.

Conte kërkoi një përgjigje të shpejtë dhe Ministri i Brendshëm Matteo Salvini u përgjigj: “Ne duam të vazhdojmë, nuk ka kohë për të humbur.”

Lëvizja populiste 5 yjet dhe Lidhja kanë qenë duke debatuar për muaj me radhë për disa çështje, duke filluar nga politika e migrimit drejt projekteve të infrastrukturës.

Fitorja e Lidhjes me mbi 34 % të votave, duke u konfirmuar si forca e parë politike në vend dhe humbja e Lëvizjes 5 Yje e cila u kapërcye dhe nga Partia Demokratike e ish-kryeministrit Renzi, ka çuar në ndryshimin e raportit të mazhorancës brenda qeverisë, e krejt i kundërt me atë të një viti më parë pas zgjedheve politike të marsit të 2018.

“Rezultati i zgjedhjeve europiane”, u shpreh kryeministri italian, u shfaq mjaft i ashpër sa të shkaktojë një kaos në aksionin qeveritar.”

Nëse qeveria e Italisë rrëzohet, ka pasur spekulime se parlamenti mund të shpërbëhet, duke rezultuar në zgjedhje të parakohshme.

Megjithatë, çdo qeveri e re do të duhej të merrej me shqetësimet në rritje nga BE-ja lidhur me financat publike të Italisë dhe borxhin në rritje.

Italia mund të përballet me procedura disiplinore këtë javë për thyerjen e rregullave të buxhetit të BE. Salvini ka thënë se këto rregulla janë të vjetruara dhe të dëmshme për ekonominë e vendit. Conte ka thënë se Italia duhet të respektojë rregullat e buxhetit të BE derisa ato të ndryshohen.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Objektivat për 2019 janë përcaktuar"

Italia nuk ka pse të ndryshojë planet e veta…