MENU
klinika

Washington Post

Lufta kundër terrorizmit, shumë larg fitores

24.08.2019 - 12:03

Muajin e kaluar, Presidenti Trump tha lidhur me kërcënimin nga Shteti Islamik: “Ne bëmë një punë të shkëlqyer…Ne kemi 100 përqind të kalifatit, dhe po tërhiqemi shpejt nga Siria. Do të largohemi së shpejti. Dhe le t’i trajtojnë problemet e tyre. Siria mund të trajtojë problemet e tyre, së bashku me Iranin, së bashku me Rusinë, së bashku me Irakun, së bashku me Turqinë. Ne jemi 7,000 milje larg. ”

Me fjalë të tjera, Shteti Islamik është mposhtur dhe nuk paraqet më një kërcënim të drejtpërdrejtë për Amerikëm .

Ky ka qenë gjithmonë premtimi i rremë, kjo distancë mund të na mbrojë nga kërcënimet në botë. Nuk funksionoi për ata që argumentuan gjatë viteve 1930 se oqeanet mund të na mbronin nga Gjermania naziste. Dhe nuk do të funksionojë në shekullin XXI në përballjen me kërcënimin global të terrorizmit.

Sipas SHBA dhe oficerëve ushtarakë dhe të inteligjencës së Irakut dhe një raporti të përgjithshëm të inspektorit të Departamentit të Mbrojtjes, Shteti Islamik po mbledh forcat, po kryen sulme guerile në të gjithë Irakun dhe Sirinë.

Si një pjesë kryesore e qëllimit të tyre themelor, kontrolli i një shteti islamik në mbarë botën, këta terroristë në mënyrë të pamëshirshme synojnë Shtetet e Bashkuara dhe kombet e tjera perëndimore.

Qoftë në Siri, Irak, Afganistan apo diku gjetkë, Shtetet e Bashkuara duhet të qëndrojnë të përqendruara në moslejimin e terroristëve mundësinë për të krijuar një bazë të operacioneve për të sulmuar vendin tonë.

E vërteta e thjeshtë është se ne nuk mund t’i besojmë fjalës së terroristëve.  Kështu, parimi i parë i politikës amerikane ka qenë të mos negociohet kurrë me ta.

Ne nxorëm një mësim të hidhur në 2011 kur përfunduam tërheqjen e të gjitha forcave tona nga Iraku. Kjo e la Shtetin Islamik të lirë të krijonte një kalifat që ishte sa madhësia e Britanisë dhe të kontrollonte jetën e deri në 12 milion njerëzve. Ne u detyruam të dërgonim trupa përsëri në Irak dhe Siri për të shkatërruar kalifatin. Ne nuk duhet të bëjmë përsëri të njëjtin gabim.

Sigurisht, do të ishte mirë sikur kombet e tjera të kujdeseshin për këtë problem për ne. Por ata kurrë e nuk kanë bërë këtë dhe nuk do ta bëjnë kurrë. Çështja e fundit që shqetëson Iranin, Rusinë, Turqinë dhe Irakun është siguria kombëtare e Shteteve të Bashkuara. Përgjegjësia për mbrojtjen e vendit tonë na përket neve dhe askujt tjetër.

Ne e dimë që këto sfida janë të vështira. Por të tërheqim forcat tona dhe të heqim dorë nga çdo përgjegjësi në luftën kundër terrorizmit nënkupton të rrezikojmë vetë sigurinë tonë.

Këtë muaj, Gunnery Sgt. Scott A. Koppenhafer, 35 vjeç, u vra në Irakun verior gjatë një operacioni me forcat lokale, i pari amerikan i vrarë në luftime në Irak këtë vit. Është e trishtë, por zgjedhja nuk është midis luftimit ose largimit.

Zgjedhja është midis mbrojtjes së vendit tonë ose pretendimit se kërcënimi është larguar.

Po, ne kemi luftuar luftëra për shumë kohë që nga 11 shtatori. Por për shkak të asaj lufte dhe udhëheqjes amerikane, ne kemi qenë në gjendje të mbrojmë Shtetet e Bashkuara nga një sulm tjetër i madh terrorist.

Fatkeqësisht, kjo luftë është shumë larg fitores.

Leon Panetta shërbeu si drejtor i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës nga 2009 deri në 2011 dhe si sekretar i mbrojtjes nga 2011 deri në 2013.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kundërterrorizëm apo represion?

Brenda kampeve të internimit në Kinë…