MENU
klinika

Nga Financial Times

Merkel-Johnson, një takim gjithë keqkuptime

24.08.2019 - 13:15

Kur Angela Merkel flet, zakonisht duhet ta dëgjosh me kujdes.

Kancelarja gjermane kënaqi euroskeptikët në Mbretërinë e Bashkuar të mërkurën, kur gjatë bisedimeve të Brexit me kryeministrin britanik Boris Johnson, ajo foli për mundësinë e gjetjes së një alternative për çështjen e kufirit irlandez në 30 ditët e ardhshme.

Fjalët e Merkel u përshëndetën në një pjesë të madhe të mediave britanike, si një shenjë se Berlini është gati të rihapë marrëveshjen e Brexit.

Sipas politikanëve dhe analistëve në Berlin, sidoqoftë, ky nuk ishte qartë mesazhi që Merkel synonte të përçonte.

Merkel nuk tha asgjë për rihapjen e marrëveshjes, dhe ajo nuk dha asnjë sugjerim se cila mund të ishte zgjidhja konkrete. Gjithçka që ajo tha ishte se mund të zgjidhet.

Komisioni Evropian, i cili drejtoi negociatat e marrëveshjes Brexit nga ana e BE, ka përjashtuar vazhdimisht mundësinë e rihapjes së marrëveshjes të finalizuar vitin e kaluar.

Duke folur në Hagë të enjten, Merkel ndërmori hapin e pazakontë për të sqaruar fjalët. “Nuk ka 30 ditë,” tha ajo. “30 ditët ishin menduar si një shembull për të nxjerrë në pah faktin që ne duhet ta arrijmë atë brenda një kohe të shkurtër sepse Britania kishte thënë që ata duan të largoheshin nga Bashkimi Evropian më 31 tetor.”

Një arsye për konfuzionin anglo-gjerman mund të qëndrojë në stilin e komunikimit të Merkel.  Transkripti zyrtar i konferencës për shtyp të  Merkel me Johnson në Berlin e konfirmon këtë.

 

Charles Grant, drejtori i Qendrës për Reformën Evropiane, tha “Britanikët pëlqejnë të supozojnë se Gjermania do t’i zgjidhë problemet e tyre. Ish-kryeministri britanik David Cameron e bëri këtë gabim disa

Sidoqoftë, për Röttgen, një tjetër analist, keqkuptimi është i ndërsjellë. “Mendoj se shumë nga kjo ka të bëjë me simpatinë që kemi për njëri-tjetrin,” tha ai. “Ne gjermanët thjesht nuk mund ta imagjinojmë që Brexit do të ndodhë dhe ne luftojmë për të kuptuar debatin në Mbretërinë e Bashkuar. Dhe nga ana britanike ekziston një ndjenjë që do të ketë kompromis në fund. “

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Udhëheqësit italianë kërcënojnë

Një “tërmet politik” po vjen në Evropë…