MENU
klinika

Washington Post

SHBA do ta marrë Groenlandën me forcë?

20.08.2019 - 12:12

 Në epokën Trump, asnjë moment qetësie nuk mund të merret si i mirëqenë.

Unë shkova në plazh dhe mendova se do të ishte një pushim i qetë gushti. U ktheva dhe Presidenti Trump po bënte gati planin për të aneksuar Grenlandës.

Të dielën, Trump konfirmoi se ai do të interesohej të blinte territorin nga Danimarka dhe se do të flisnin për këtë. “Në thelb, është një marrëveshje e madhe e pasurive të patundshme,” shpjegoi Trump.

Danezët reaguan të indinjuar. “Groenlanda nuk është në shitje,” shpalli Kryeministri Mette Frederiksen duke e quajtur idenë “një diskutim absurd”.

Ekziston vetëm një përgjigje e duhur ndaj ndërhyrjes së tillë: Shtetet e Bashkuara duhet ta marrin Groenlandën me forcë.

Groenlanda nuk ka një ushtri të rregullt, kështu që ne duhet të jemi në gjendje të pushtojmë çdo cep të vendit pa shumë luftë. Është e mundur, natyrisht, që ky sulm në territorin danez do të nxiste një përgjigje të NATO-s nën paktin e aleancës për mbrojtje të ndërsjellë, por Trump tashmë e ka sulmuar aleancën.

Por një sulm amerikan në Groenlandë do të ishte një akt vetëmbrojtjeje kundër një populli të dhunshëm: Erik Kuq, i cili themeloi vendbanimin e parë evropian në Grenlandë, u internua nga Islanda për mënyrat e tij vrasëse.

kolana e librave

Për më tepër, Groenlanda na sulmoi fillimisht. Na goditi përsëri, në 1912: ishulli rifilloi inkursionet e tij vitet e fundit.

Disa mund të pyesin veten se çfarë  kërkon Trump në një ishull të mbuluar me akull që ka tokë të punueshme me zero për qind, i mungojnë rrugët kryesore, etj.

Akulli i Groenlandës, me ujë të mjaftueshëm për të mbushur 115 herë Liqenet e Mëdha, është furnizimi i dytë më i madh në botë me ujë të freskët.

Ishulli më i madh në botë, Groenlanda është trefishi i madhësisë së Teksasit dhe pothuajse 50 përqind më i madh se Alaska. Një territor i tillë i gjerë sigurisht do të fitonte shtetësinë shpejt, dhe përfaqësim në Dhomë dhe Senat.

Dhe ka pak mister në lidhje me mënyrën e përfaqësimit të Groenlandës në Kongres: të dy partitë më të mëdha politike janë të dyja lloje të socialistëve.

Duke aneksuar Groenlandën, ai do të jetë ai që sjell socialistët e vërtetë në brigjet amerikane. As Eriku i Kuq nuk e arriti këtë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Wall Street Journal

Trump mund të blejë Groenlandën!?