MENU
klinika

Bisedimet për koalicionin e ri

Vazhdon kaosi në Itali, anulohet takimi 5 yje-PD

27.08.2019 - 15:39

Pavarësisht urgjencës për të krijuar një koalicion të ri në Itali, Lëvizja 5 Yje (M5S) pezulloi negociatat me Partinë Demokratike (PD).

“Dje, pas katër orësh bisedimesh, asgjë nuk u arrit”, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga M5S të martën. “Ne nuk mund të punojmë më kështu”.

Conte mori detyrën në 2018 dhe nuk i përket asnjë partie, megjithëse ai ka lidhje të ngushta me M5S. Ai dha dorëheqjen javën e kaluar pasi Matteo Salvini, drejtuesi i partisë nacionaliste të Lidhjes, tha se nuk e mbështeste më koalicionin dhe bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme.

Në vend që të largohej nga qeveria, M5S ka kërkuar të krijojë një koalicion të ri me PD, një parti tradicionale e qendrës së majtë.

Të hënën, Conte u takua me kreun e M5S, Luigi Di Maio dhe shefin e PD Nicola Zingaretti. Sidoqoftë, negociatorët M5S u ankuan se PD ende nuk e mbështeste Conten për të udhëhequr qeverinë e re.

Zyrtarët e PD thonë se shumë detaje kërkojnë diskutime të mëtejshme. Palët kishin planifikuar të rifillojnë bisedimet të martën, njoftojnë media. M5S dhe PD duhet të raportojnë përparimin e tyre te Presidenti Sergio Mattarella të mërkurën. Nëse ata nuk kanë nënshkruar një marrëveshje deri atëherë, Mattarella do të emërojë një qeveri të përkohshme dhe do të thërrasë zgjedhje të parakohshme.

Shanset e Lëvizjes Pesë Yjet dhe Lidhjes për të bërë paqe dhe përpjekjet për të qeverisur janë të pakta, por  mundësia nuk mund të përjashtohet plotësisht.

Një sondazh i Winpoll i publikuar nga Il Sole 24 Ore të Dielën zbuloi se 41% e italianëve mbështesin zgjedhjet e reja. Nëse Mattarella i thërret zgjedhjet së shpejti, ato me siguri do të zhvillohen në tetor ose nëntor.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Financimet e paligjshme nga Rusia

“Russiagate”, Conte i del në mbrojtje Salvinit

Përplasja mes koalicionit në pushtet

Conte sulmon Salvinin: I pabesë!