MENU
klinika

Këshilla 'sekrete' nga estetistja e Meghan Markle

10 ushtrime kundër plakjes së fytyrës

10.09.2019 - 21:28

Estetistja e Meghan Markle, Nichola Joss, krijoi teknikën e saj e cila ndihmon për të arritur lëkurën e tendosur dhe për ta mbajtur atë në formë.

Ky masazh i fytyrës përmirëson tonin dhe strukturën e lëkurës, inkurajon qarkullimin limfatik, shpëton nga çdo enjtje, aktivizon prodhimin e kolagjenit, stërvit muskujt për të qëndruar të fortë, dhe i jep fytyrës tuaj më shumë kontur. Dhe është mjaft e lehtë që dikush të mësojë dhe të bëjë në shtëpi.

  1. Merrni vaj

Mos harroni se një masazh i fytyrës nuk duhet të dëmtojë. Kur të filloni, mund të jetë pak e dhimbshme, nëse është, thjesht mos shtypni aq fort. Filloni duke aplikuar vajin tuaj esencial të preferuar ose çdo hidratues nate në fytyrë dhe qafë, kështu që kur bëni masazh, ajo nuk tërheq lëkurën. Vendosni disa pika vaji në gishtat, fërkojini ato për disa sekonda për të ngrohur vajin në temperaturën e trupit.

 

  1. Relaksohuni

Mbyllni sytë dhe mbuloni fytyrën me duar, mbajeni për disa sekonda dhe më pas lëvizni duart në qafë. Ky është hapi i përgatitjes për të bërë lëkurën gati, kështu që mos bëni shumë presion dhe thjesht relaksohuni.

 

  1. Përgatitni lëkurën tuaj

Aplikoni pak presion dhe fshijini duart nga qendra e fytyrës tuaj nga jashtë. Në këtë fazë aktivizoni sistemin limfatik dhe gjithashtu ngrohni lëkurën dhe përgatiteni atë për masazhin aktual.

 

  1. Rrathë të vegjël

Duke u nisur nga qendra e fytyrës tuaj, filloni të fërkoni vajin në lëkurë në lëvizje të vogla rrethore që shkojnë jashtë dhe lart.

 

  1. Përtej nofullës

Duke përdorur duart dhe gishtat e mesëm në të dy duart, fshij kockën e nofullës nga mjekra deri në veshë. Aplikoni presion të vogël, por jo shumë. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të stimuluar kullimin limfatik dhe për ta bërë konturin e fytyrës tuaj të fortë dhe të shtrënguar. Përsëriteni 6 herë.

  1. Heqjet e faqeve

Duke përdorur indeksin tuaj dhe gishtat e mesëm, gjeni bazën e mollëzave dhe lëvizni gishtat lart ndërsa bëni formën V. Ky ushtrim funksionon në ngritjen e faqeve tuaja dhe parandalimin e tyre nga lëkundjet. Përsëriteni 6 herë.

  1. Mollëzat

Me anën e brendshme të duarve tuaja, shtypni mbi bazën e mollëzave dhe lereni kokën mbi duart tuaja. Mbajeni për rreth 10 sekonda. Vendosni anën e brendshme të duarve mbi bazën e mollëzave dhe rrokullisni duart nën mollëzat tuaja. Përsëriteni 6 herë.

  1. Rreth syve tuaj

Masazhi rreth syve tuaj do t’ju ndihmojë me ënjtjet. Filloni me një copëzim të lehtë nën sy me gishtat e mesëm. Kjo do të ngrohë zonën dhe do ta përgatisë atë për masazh. Vendosni gishtat tregues pranë qosheve të syve dhe filloni të fshijni nën sy me gishtat e mesëm.

  1. Ballë

Vendosni gishtërinjtë tuaj pak lart shfletimeve tuaja dhe vendosni pak presion, duke rrëshqitur lart e lart, deri në vijën e flokëve. Përsëriteni 6 herë. Ky ushtrim synon rrudhat e imëta në ballë.

  1. Qafa

Vendosni duart tuaja në mes të qafës dhe fshijeni nga qendra drejt shpatullave tuaja me një presion. Përsëriteni 3 herë secilën anë.

 

Shpërblim*

Duart tona gjithashtu meritojnë të prishen. Fërkoni duart tuaja së bashku derisa të gjithë vaji të përthithet dhe sigurohuni që të mos ju mungojnë gishtërinjtë dhe pjesët e pasme të duarve. Trajtimi i rregullt i vajit do të ndihmojë me thatësinë dhe parandalimin e rrudhave.

Burimi: Bright Side