MENU
klinika

Kërcënojnë me largim nga Parlamenti

Marrëveshje Rama-Basha? “Presioni i fortë” i opozitës së re

19.09.2019 - 08:53

Deputeti i opozitës parlamentare Halit Valteri shprehet se do të largohet nga politika nëse nuk bëhet Reforma Zgjedhore.

Ashtu si Valteri, mbrëmjen e djeshme dhe kolegu i tij Ralf Gjoni deklaroi në emisionin RepolitiX se se do të largohet nga Parlamenti nëse nuk bëhet Reforma Zgjedhore. Mirëpo Valteri shkoi edhe më tej, ai tha se të 35-të deputetët e opozitës së re do të largohen nga Parlamenti nëse bëhet marrëveshje Rama-Basha.

Kemi marr garanci se Reforma Zgjedhore do të zbatohet, duan apo nuk duan të tjerët. Ta them prap se edhe unë largohem si Ralf Gjoni, nëse nuk bëhet. Nuk i lë njeri ata, nëser do të ikin të 35 deputetë nëse bëjnë marrëveshje Rama dhe Bashën. Nga 17 maj ata nuk i lanë të bëjnë marrëveshje. Ata duan të mbajnë këtë sistem zgjedhor. Do marrin ekspert të huaj. Po të kem 84 vota nuk pyes as për Ramën as për Bashën po e bëjmë ne“, ka thënë Halit Valteri.