MENU
klinika

Studimi nxjerr arsyjet pse....

Nuk duhet ti fryni më qirinjtë e ditëlindjes

11.09.2019 - 21:07

Është e vështirë të besohet, se si një tortë ditëlindjeje me qirinj shumëngjyrësh mund të fshehë disa rreziqe.

Por ju ndoshta nuk keni menduar kurrë për atë që ndodh kur fikni qirinjtë e një torte, dhe një studim i ri mund t’ju bëjë të mendoni dy herë para se të merrni një pjesë të shijshme.

Shkencëtarët hulumtuan këtë ide dhe zbuluan se mund të ketë rreth 1.500% më shumë mikrob në tortë nëse fryrja e qirinjve është një pjesë thelbësore e festës tuaj.


Për ta vërtetuar këtë, studiuesit përdorën ëmbëlsira për ditëlindje. Ata vendosën qirinj në to përmes një cope torte ​​të vërtetë. Para se të frynte qirinjtë, pjesëmarrësi hëngri pica për të krijuar skenarin e të pasurit një vakt të zakonshëm dhe më pas ëmbëlsirë. Hapi tjetër ishte numërimi i baktereve. Shkencëtarët shtuan ujë të sterilizuar në akull dhe e përhapën atë në pllaka agari për të lënë mikrobet të rriten. Rezultatet janë mjaft tronditëse: mesatarisht, duke hedhur qirinj jashtë rriti numrin e baktereve për gati 15 herë. Dhe në disa raste edhe nga 120 herë!

kolana e librave

Kjo do të thotë që rezultatet mund të ndryshojnë nga personi në person tjetër. Disa njerëz transferojnë një oqean të baktereve, ndërsa të tjerët jo. Shkencëtarët gjithashtu vërejnë se ky nuk është një shqetësim kaq i madh shëndetësor. Mundohuni të mbani mend se sa herë keni kaluar nëpër të dhe sa herë jeni sëmurur më pas.

Cute little girl eating cake

Ne mendojmë se ndoshta nuk ka ndodhur kurrë ose ndoshta ka ndodhur vetëm një ose dy herë – jo një arsye shumë domethënëse dhe bindëse për të kthyer poshtë një copë tortë për ditëlindje.

Por sensi ynë i zakonshëm ndoshta mund të na tregojë se është më mirë të shmangim ndarjen e tortës nëse një fllad-qiri nuk duket qartë. Përpiquni të shijoni një pjatë frutash ose ëmbëlsirat e tjera të mbështjella, nëse temperatura e lartë dhe dhimbja e fytit nuk është qëllimi juaj për fundjavën e ardhshme.

Burimi: Bright Side