MENU
klinika

Sfidat e koalicionit të ri

Po tani si do t’i trajtojë qeveria italiane emigrantët?

07.09.2019 - 14:52

A do të largohet qeveria e re e majtë italiane, pro-evropiane, nga politikat e rrepta anti-emigracion të prezantuara nga qeveria e mëparshme e Italisë?

Administrata e re shpreson të zbusë politikat e rrepta të anti-imigracionit të paraqitura nga ministri i brendshëm Matteo Salvini.

Kreu i Lidhjes së ekstremit të djathtë, nacionalist, Salvini përdori rolin e tij në qeverinë e mëparshme për të promovuar qëndrimin agresiv të partisë së tij kundër BE-së dhe të zhvillonte ‘luftë’ kundër migrantëve në Mesdhe.

Kryeministri Giuseppe Conte të hënën bëri një përpjekje të parë për të rregulluar marrëdhëniet aspak të mira me Brukselin, duke thënë se Roma ishte e prirur të “rifillonte negociatat me BE-në”. Ai gjithashtu bëri thirrje për një rishikim të “rregullores së Dublinit”.

Finlanda, e cila aktualisht mban presidencën e rradhës të Këshillit Evropian, tha të mërkurën se samiti i ardhshëm i Maltës për imigrimin do të “rifillojë punën e bërë në Paris, me shpresën për të lëvizur në drejtimin e duhur”.

Në një takim pune në kryeqytetin francez në korrik, rreth 14 vende evropiane ranë dakord të zbatojnë një “mekanizëm solidariteti” për të shpërndarë migrantët e shpëtuar në Mesdhe.

Koalicioni i Lidhjes së ekstremit të djathtë dhe Lëvizja Pesë Yje anti-themeluese (M5S) filluan të ndalojnë anijet që transportonin migrantët që dëshironin të hynin në ujërat territoriale të vendit, duke i lënë ata të bllokuar për ditë ose madje javë me radhë në det.

Ndërsa Presidenti i Italisë Sergio Mattarella nënshkroi dekretet e Salvini, ai kritikoi publikisht disa elementë. Ai tha se detyra për të shpëtuar jetën në rrezik në det merrte përparësi dhe gjobitja ishte shumë drakoniane.

Qeveria e re, pritet të miratojë një qasje më pragmatike, veçanërisht pasi ministri i ri i brendshëm Luciana Lamorgese nuk është i lidhur me asnjë parti politike.

Në kontrast me ministrin e mëparshëm të brendshëm, Lamorgese është një ekspert me përvojë i politikës së migracionit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përplasja mes koalicionit në pushtet

Conte sulmon Salvinin: I pabesë!