MENU
klinika

Deklarata shokuese e ish-shefit të CIA-s

“Putin i ka dhënë NATO-s një arsye për të jetuar përsëri”

07.09.2019 - 12:34

Presidenti rus Vladimir Putin i ka dhënë NATO-s një “arsye për të jetuar përsëri” dhe është një faktor kryesor pas ringjalljes dhe aftësisë së përmirësuar të aleancës ushtarake.

Duke folur në Forumin Ambrosetti në Itali të Premten, Gjenerali David Petraeus, një ish-drejtor i CIA, tha se NATO tani është më e aftë se sa ishte disa vjet më parë.

Ai shpjegoi se konflikti i kohëve të fundit midis vendeve anëtare në të vërtetë kishte dëmtuar disi bashkëpunimin dhe çoi në rritjen e shpenzimeve për mbrojtjen, por ai gjithashtu tha se ekzistojnë dy faktorë të tjerë kryesorë në lojë.

“Një është dhurata më e madhe për NATO-n që nga fundi i Luftës së Ftohtë, që është Valdimir Putin dhe veprimet e tij agresive të cilat i kanë dhënë NATO-s një arsye për të jetuar përsëri”, i tha ai Steve Sedgwick të CNBC.

Ushtrimet ushtarake të NATO-s të udhëhequra nga SHBA në Poloni dhe shtetet baltike kanë zemëruar Rusinë vitet e fundit, së bashku me ndërtimin e sistemit Aegis Ashore në Rumani dhe Poloni.

SHBA u tërhoq nga Traktati i Forcave Bërthamore të Ndërmjetme (1987) me Rusinë në gusht. Të dyja palët akuzuan palën tjetër për shkeljen e marrëveshjes përpara se të rrëzohej.

Të enjten, Putin i tha një auditori se Rusia do të prodhojë raketa të reja “të ndaluara”, por shtoi se Moska nuk do t’i vendosë ato, nëse Uashingtoni nuk bën veprimin e parë.

Petraueus, tha “Unë mendoj se zhvillimi i vetëm më i madh në botë këtë shekull ka qenë ngritja e vazhdueshme e Kinës,”, duke thënë se historia e saj 40-vjeçare e arritjeve ishte e pabarabartë në historinë e njerëzimit.