MENU
klinika

Beteja e radhës

Regjimi i Putinit po lufton që të mbijetojë

06.09.2019 - 18:32

Vladimir Putin, legjitimiteti i regjimit të të cilit rrjedh nga mbështetja e tij e pashembullt e popullit, po përballet me sfidën më të madhe politike që nga kthimi i tij në Kremlin në 2012.

Rusët do të kenë votime këtë të dielë më 8 Shtator për të zgjedhur qeveritarët dhe parlamentet komunal. Por ndryshe nga rastet e mëparshme, këtë herë zgjedhjet kanë tërhequr shumë vëmendje të brendshme dhe ndërkombëtare.

Pas vendimit të dyshimtë të autoriteteve elektorale ruse për të ndaluar një mori opozitarësh dhe kandidatësh të pavarur nga kandidimi në zgjedhje, qytetarët e Moskës kanë dalë në rrugë për të protestuar për zgjedhje të ndershme.

Me turma deri në 60,000 njerëz, këto demonstrime masive janë bërë protestat më të qëndrueshme që nga kthimi i Putin në pushtet si president në vitin 2012. Popullariteti i tij i venitur dhe keqmenaxhimi i dukshëm i frustrimeve dhe zemërimit të popullatës e kanë kthyer Moskën në një fushë beteje simbolike lidhur me drejtimin e vendit.

Dhe, edhe pse përmasat e demonstratave janë zvogëluar gjatë verës, sondazhet e opinioneve tregojnë një mbështetje më të lartë në favor të protestave (37%) sesa kundër tyre (27%).

Katër faktorë të luftës për pushtet

Vladimir Putin dhe aleatët e tij, pra, janë të brengosur se zhvillimet e tanishme do të kërcënojnë qëndrimin e tyre në pushtet. Për të kuptuar pse shqetësohen ata, duhet të merren parasysh katër faktorë kryesorë:

Humbni Moskën dhe ju e humbni vendin: Rusia është një shtet shumë I centralizuar. Sikur opozita të fitonte kryeqytetin, sundimi i Presidentit Putin mbi vendin do të dëmtohej rëndë.

Pakënaqësia në rritje: Ndërsa shumica e protestuesve aktualë mund të identifikohen si rusë të klasës së mesme liberale dhe të mesme, të cilët nuk janë ekonomikisht mirë dhe qëllimi i të cilëve është të fitojnë liri politike, radhët e tyre së shpejti mund të zgjerohen me ata rusë, gjendja ekonomike e të cilëve ka qenë më e ndikuar nga ekonomia e dobët.

Asnjë Krime e re në horizont: Në dritën e betejave të pushtetit të brendshëm, Vladimir Putin më parë ka arritur të devijojë vëmendjen nga Rusia. Aneksimi i saj mbyti çdo kundërshtim në shtëpi dhe i siguroi atij vlerësime të larta miratimi.

Rusia nuk është Ukrainë: Protestat aktuale në Moskë shpesh krahasohen me ato në Ukrainë, ku revolucioni i Maidan çoi në rrëzimin e regjimit të korruptuar të Viktor Janukoviç. Sidoqoftë, Rusia nuk ka lidhje me situatën në Ukrainë.

Në mënyrë paradoksale, se si do të ndryshojë situata, varet nga mënyra se si të dy palët do të luajnë kartat e tyre pas zgjedhjeve sesa nga ajo që do të ndodhë në kabinat e votimit këtë të dielë.

Dhe për shkak se Vladimir Putin ka shumë për të humbur, aftësia e tij për t’u marrë me situata në dukje të pamundura nuk duhet të nënvlerësohet.

Frantisek Markovic/ Forbes

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Project Syndicate

Ku shkoi pushteti i Putinit?!

Analizë nga Project Syndicate

Ëndrrat mesjetare të Putinit…