MENU
klinika

'Ringjallja' e presidentit francez

Si Macron u rikthye nga “vdekja politike”…

23.09.2019 - 12:32

Ai është kthyer nga vdekja politike.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka shpëtuar nga varri i opinionit publik që varrosi dy paraardhësit e tij. Dhe, pasi shkundi papastërtitë nga varrosja e parakohshme nga rrobat e tij, ai është përsëri gati të thyejë tabutë politike.

Ishte vetëm 10 muaj më parë, në nëntor 2018, kur Macron u zu në pritë nga “jelekverdhët”, qytetarët e zemëruar francezë, nga një taksë e re për naftën.

Demonstratat në të gjithë vendin u rritën shpejt në numër dhe u bënë të dhunshme. Les Champs Élysées në Paris u dogj pasditen e së shtunës. Ndërsa turmat u rritën, u rrit edhe lista e ankesave. Njerëzit po protestonin se ishin harruar dhe përçmuar nga elita politike e Parisit, e udhëhequr nga Macron.

Zemërimi i tyre ishte personal.  Popullariteti i Macron u tkurr. Nga fillimi i vitit 2019, vlerësimi i tij i miratimit ishte vetëm 21 për qind.

Paraardhësit e tij, François Hollande dhe Nicolas Sarkozy, panë popullaritetin e tyre të ulej në mënyrë të ngjashme në muajt e parë të detyrës. Dhe ata të dy u larguan nga detyra pas vetëm një mandati.

Macron duhej të reagonte. Së pari, Macron ngriu rritjen e taksës së naftës, dhe më pas njoftoi një Debat të Madh Kombëtar.

Nga janari deri në prill, u organizuan më shumë se 10,000 mbledhje, shumica nga kryetarët e bashkive. Sipas statistikave të qeverisë, pothuajse 500,000 njerëz morën pjesë, personalisht ose në internet.

Pjesëmarrësi kryesor ishte vetë Macron. Ai mori pjesë në jo më pak se 16 takime, të gjitha në televizione. Disa nga këto ishin maratona që zgjatën gjashtë ose shtatë orë. Macron u ul atje, duke dëgjuar, diskutuar, duke përshkruar pozicionin e tij.

Sido që të ishte, ajo i dha Macron një rritje të shpejtë popullariteti.

Macron më pas tha se dëshironte të rivendoste krenarinë në “artin e të qënit francez”. Kjo do të përfshijë një fushatë për të rivendosur frëngjishten si “gjuhë botërore” në Evropë dhe në mbarë botën. Në shtëpi, do të ishte më e lehtë të organizoheshin referendumet e qytetarëve. Simboli i mashtruar i meritokracisë elitare franceze, olecole Nationale d’Administration, për të cilën ai ishte i diplomuar, do të shfuqizohej.

Populistët kishin fituar, dhe ata ishin shpërblyer. Macron njoftoi 7,5 miliardë dollarë në uljen e taksave për fituesit me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Dhe kështu, ishte koha për të thyer disa tabu. Macron filloi bisedimet me drejtuesit iranianë, duke rrezikuar zemërimin e Donald Trump. Ai ftoi Presidentin rus Vladimir Putin në rezidencën e tij verore, dhe pastaj dërgoi ministrat e tij të punëve të jashtme dhe të mbrojtjes në Moskë.

Pastaj, më 16 shtator, ai foli për çështjen e emigracionit.

Presidenti francez e sheh pasigurinë dhe emigracionin si fushat kryesore të betejës kundër partisë kundërshtare të ekstremit të djathtë, të udhëhequr nga Marine Le Pen, në zgjedhjet presidenciale të vitit 2022. Asnjë parti tjetër nuk do të jetë në kandidim.

Megjithatë, me Macron, emigrantët e paligjshëm do të dëbohen nga Franca, dhe heqja e tyre, në disa raste, do të bëhet shumë publikisht.

Dhjetë muaj më parë, Macron e pa që po rrëzohej nga pushteti. Ai do të bëjë gjithçka që duhet për ta mbajtur atë.

Një ish-reporter dhe krijues dokumentar i CBC-së, Don Murray është një shkrimtar dhe përkthyes i pavarur me qendër në Londër dhe Paris.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sondazhet për zgjedhjet europiane

‘Mposhtet’ Macron, Le Pen kryeson në sondazhe