MENU
klinika

Strategjia e Putinit

Rusia dhe Turqia, një partneritet aspak i barabartë

01.10.2019 - 13:01

“Traktat i pabarabartë” është emri i dhënë nga Kina për një seri marrëveshjesh që u detyrua të nënshkruante me shtetet perëndimore, Rusinë dhe Japoninë në shekujt XIX dhe fillimin e 20-të. Marrëveshjet u bënë shembuj të marrëdhënieve në të cilat një komb detyrohet të bëjë lëshime poshtëruese për fuqitë e huaja.

Që kur avionët turq rrëzuan një aeroplan luftarak rus mbi kufirin sirian në 2015, marrëdhëniet bilaterale midis Turqisë dhe Rusisë kanë ndjekur një model të ngjashëm.

Rusia tani ushtron tutelë mbi Turqinë, e cila madje ndikon në politikën e brendshme turke. Në katër vjet, Rusia është bërë një palë e rëndësishme kryesore në fushat thelbësore të politikës së jashtme turke, nga çështja kurde deri te mbrojtja kombëtare.

Një avion luftarak rus Su-35 kreu fluturime provë mbi Stamboll këtë muaj; mjaft ngjarje simbolike. Edhe pse fluturimi ishte pjesë e një panairi hapësinor hapësinor, palët turke dhe ruse e paraqitën atë si një rëndësi të madhe simbolike.

Agjensia ruse e lajmeve TASS citoi një zëdhënës të Shërbimit Federal të Rusisë për Bashkëpunim Teknik Ushtarak duke thënë se të dy vendet po negocionin një shitje të mundshme të avionëve luftarakë rusë. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan gjithashtu nuk e përjashtoi blerjen e mundshme të avionëve rusë në vend të F-35 të prodhuar nga SHBA.

Shtetet e Bashkuara e pezulluan Turqinë nga programi për të ndërtuar dhe operuar avionët F-35 në korrik pasi mori dorëzimin e raketave ruse të mbrojtjes ajrore S-400.

Megjithë kritikat në rritje nga aleatët e saj perëndimorë, nuk duket sikur Turqia do të heqë dorë nga blerja e produkteve ruse të mbrojtjes.

Por Moska ka mohuar strategjinë e Turqisë kundër presidentit sirian Bashar Asad. Rusia ka fituar gjithashtu ndikim mbi çështjen e kurdëve të Sirisë.

Turqia, një vend i NATO-s, është bërë gradualisht pjesë e një rrjeti kompleks marrëdhëniesh në të cilat Rusia është fuqia mbizotëruese.

Natyra e pabarabartë e marrëdhënieve të Turqisë me Rusinë është gjithashtu e dukshme në zona të tjera, të tilla si regjimi i vizave midis dy vendeve, ose eksportet e Turqisë. Në secilin rast, Moska ka fjalën e fundit.

Por për çudi, megjithë valën e nacionalizmit në vend, Erdogan nuk është alarmuar nga ndikimi në rritje i Rusisë.

Nga këndvështrimi rus, strategjia e Putinit ndaj Turqisë ndoshta duket se është një nga sukseset e tij më të mëdha në politikën e jashtme.

Megjithatë, presidenti rus është mjaft i zgjuar për të kuptuar se lënia e Turqisë në harresë midis Rusisë dhe Perëndimit është në avantazhin e tij.

Gökhan Bacık/ Ahval News

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

Nga Financial Times

Erdogan mes dy zjarresh