MENU
klinika

Një samit pa superfuqinë

A merr dot BE vendime të rëndësishme pa Britaninë?

12.12.2019 - 11:50

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian takohen pa Britaninë të enjten (12 dhjetor), por mungesa e fqinjit të tyre nuk do ta bëjë më të lehtë rënien dakord për buxhetin.

Ndërsa krerët e BE shikojnë telefonat e tyre për lajmet nga zgjedhjet në Mbretërinë e Bashkuar, samiti i tyre përballet me shumë konflikte për mënyrënm e financimit të luftës kundër ndryshimit të klimës.

Udhëheqja e re e Brukselit, nën presidentin e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dëshiron që vendet anëtare të angazhohen për një ekonomi neutrale karboni deri në vitin 2050

Dhe Brexit sigurisht që do të jetë tema kryesore e samitit, i pari që do të kryesohet nga Presidenti i Këshillit të BE-së, Charles Michel.

Kryeministri Boris Johnson nuk do të kthejë shpinën në një ditë votimi britanik për të udhëtuar për në Bruksel, kështu që Michelit i është huazuar votimi i samitit në Mbretërinë e Bashkuar.

Nuk është e pazakontë që një lider mungon në një samit. Në raste të tilla, ai i delegon kompetencat e tij një kolegu nga një vend tjetër.

Por kjo është hera e parë që një samit i BE përkon me zgjedhjet e mbajtura në një vend anëtar.

Zyrtarët evropianë dhe diplomatët nuk presin që të merren vendime për çështjet e rëndësishme, për klimën dhe buxhetin afatgjatë të BE-së.

Zyrtarët evropianë pranojnë se, me samitin e tyre që përkon me konferencën globale të klimës COP25 në Madrid, mungesa e një marrëveshjeje do të ishte e turpshme.

Përpara samitit, Michel vizitoi kryeqytetet evropiane duke u përpjekur të ndërtojë konsensus mbi klimën dhe buxhetin, por ai pranon se do të jetë e vështirë.

Finlanda, e cila mban presidencën e rradhës të BE-së, ka propozuar një buxhet shtatëvjeçar bazuar në kontributet kombëtare që arrijnë në 1.087 trilion euro.

Kjo është e barabartë me 1.07% të PBB-së së përgjithshme të BE-së, por më pak se 1.114 ose 1.3% e kërkuar përkatësisht nga komisioni dhe parlamenti i BE-së.

 

Kërcënimet atomike të Moskës dhe kritika nga perëndimi

A do të kishte kuptim për Rusinë vënia në përdorim e armëve?

Dërgohen në vijën e parë të frontit të luftës

Zelensky, shkarkon disa nga gjeneralët e lartë!

Kush është njeriu që tërboi “dragoin”?

Kina fut Tajvanin në “rrethin e kuq”, bën provat e fundit