MENU
klinika

Nga The Washington Post

Këto do të jenë surprizat ekonomike dhe politike në 2020!

31.12.2019 - 17:35

Topi im i kristaltë ishte disi i paqartë në vitin 2019, kështu që ndërkohë që afron viti I ri 2020, bashkohuni me mua në atë që, kolumnisti i New York Times, Bill Safire, i pëlqente ta quante “pishinën e zyrës”, ku, siç e tha ai, “çdo lexues bëhet një vlerësues. Këtu keni një përmbledhje të gjërave që do të ndodhin në 2020.

1) Gjatë vitit 2020, Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman do:

(a) të marrë titullin e kryeministrit dhe do të shpallë zgjedhjet për një parlament saudit;

(b) do t’i ofrojë Kinës një rol më të madh në zhvillimin e qytetit të tij futuristik të Neom;

(c) do të zgjerojë lidhjet tregtare dhe akademike me Izraelin dhe do të krijojë një qendër studimi ndërfetare në Riad;

(d) do të krijojë një komision mbretëror për t’u siguruar që vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi nuk mund të ndodhë kurrë më.

2) Për Kim Jong Un të Koresë së Veriut, sfida më e rëndësishme e vitit 2020 do të jetë:

(a) krijimi i një departamenti të Komitetit Qendror;

(b) shqetësimi që mund të sjellë “miqësia e tij e madhe” me Trump gjatë Ditës së Përurimit 2021;

(c) nënshkrimi i një marrëveshje me Shtëpinë e Bardhë për një program të përbashkët studimi bërthamor amerikan-Kore e Veriut.

3) Politika iraniane do të tronditet gjatë vitit 2020 nga:

(a) Emri i Ayatollah Ali Khamenei;

(b) një fushatë e udhëheqësit të Forcës së Kudsit, Gjeneral Major Qasem Soleimani për të fajësuar “autoritetet” për paqëndrueshmërinë dhe dhunën në Iran;

(c) një përpjekje për rikthim nga ish-presidenti Mahmoud Ahmadinejad;

(d) të gjitha më sipër.

4) Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të demonstrojë pavarësinë e tij impulsive gjatë vitit 2020 duke:

(a) duke ndihmuar fshehurazi Rusinë për të vendosur një qeveri të re në Libi, duke përsëritur ndërhyrjen e Moskës në Siri;

(b) duke kërcënuar të ndalojë armët bërthamore të SHBA-së në bazën ajrore të Incirlik;

(c) ndërtimi i një vendpushimi në Bodrum të drejtuar nga Mehmet Ali Yalcindag;

(d) aneksimin e territorit verior të Qipros që ka qenë nën kontrollin turk që nga viti 1974, me pranimin e Vladimir Putin, në këmbim të njohjes së aneksimit rus të Krimesë.

5) Dhimbja më e madhe e Presidentit Kinez Xi Jinping në vitin 2020 do të jetë:

(a) ndalimi i protestave në Hong Kong pa vrarë mijëra demonstrues kinezë;

(b) shtypja e lirisë së Internetit dhe shtypit në Tajvan pas rizgjedhjes së Presidentit Tsai Ing-wen në janar;

(c) rezistimi ndaj presionit nga Ushtria Liblirimtare e Popullit për të hequr Ministrinë rivale të Sigurisë së Shtetit;

(d) të gjitha sa më sipër.

6) Surpriza ekonomike e vitit 2020 do të jetë:

(a) Departamenti i Drejtësisë paraqet një padi antitrusti kundër Amazon;

(b) Mesatarja industriale e Dow Jones bie nën 20,000;

(c) Facebook bashkohet me NBCUniversal; (d) Bashkimi Evropian njofton që;

(e) flluska e borxhit të korporatave fillon të plaset si rezultat i disa niveleve të ulëta dhe standardeve të profilit të lartë;

(f) asnjë nga alternativat më sipër.

7) Surpriza politike e vitit 2020 do të jetë:

(a) Presidenti Trump zëvendëson Mike Pence me Nikki Haley ;

(b) Joe Biden  njofton se, nëse zgjidhet, i nominuari i tij zëvendëskryetar Stacey Abrams do të marrë pjesë në të gjitha konferencat e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe CIA;

(c) Republikani Devin Nunes (Kalif.), krijon një grup global inteligjence private të quajtur “NeverSteele”;

(d) Trump urdhëron ushtrinë amerikane të ruajë vendet e votimit për të parandaluar “mashtrimin masiv të votuesve” në ditën e zgjedhjeve.

8) Kriza ushtarake “e fjetur” e vitit 2020 do të jetë:

(a) vendosja e armëve bërthamore hipersonike ruse për të cilat Shtetet e Bashkuara nuk kanë mbrojtje ose kundërveprim;

(b) Armët hapësinore kineze që mund të verbojnë satelitët spiunë amerikanë, satelitët e komunikimit hack dhe kufizimin e projeksionit të fuqisë ushtarake;

(c) Armët e reja që po zhvillohen nga Kina, Rusia dhe vendet e tjera që mund të synojnë popullata specifike

(d) të gjitha alternativat më sipër.

Pyetja shtesë: Deri në fund të vitit 2020, cili vend do të ketë zhdukur “varfërinë ekstreme” siç përcaktohet nga Banka Botërore? Cila do të ketë ekonomia më e madhe, e matur nga CIA dhe FMN? Cili do të udhëheqë garat e AI për njohjen e zërit, njohjen e fytyrës dhe teknologjinë financiare?

Përgjigjet: 1) të gjitha përveç d; 2) a; 3) d; 4) a; 5) d; 6) f; 7) b; 8) d; Pyetja shtesë: Kina, Kina, Kina.

David Ignatus, kolumnist i The Washington Post/ konica.al

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN